14 października to umowna data powstania UPA. W 1942 roku banderowska frakcja Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) utworzyła Ukraińską Powstańczą Armię.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, instytucja ta we współpracy z Narodowym Muzeum Rewolucji Godności przeprowadzi z tej okazji 5-godzinny internetowy maraton on-line „Głosy walki”. Będzie on transmitowany na kanałach obu instytucji w serwisie YouTube, a także na Facebooku.

Do obchodów 80-rocznicy organizacji UPA władze Ukrainy przygotowywały się od dawna. Wynika to między innymi z projektu ustawy nr 5721, który pochodzi z lipca 2021 roku, w ramach której planowano m.in., że ukraiński rząd zadba o miejsca pochówków członków UPA w Polsce. W dokumencie podkreślano, że UPA „prowadziła walkę zbrojną za niepodległość Ukrainy przeciwko reżimom okupacyjnym”. Stwierdzono też, że UPA kontynuowała walkę Ukraińców o własne państwo i „opór wobec obcemu panowaniu” w latach 1917-1921.

POLECAMY:

Z informacji podanych na stronie ukraińskiego IPN wydarzenia, rozpocznie się ono od wyemitowania wideo-projektu „Niezwyciężeni”.

„W trzech filmach projektu potomkowie żołnierzy UPA, gen. Mykoły Arsenycza, komandyra Wasyla Andrusiaka i strzelca Bohdana Dobuszowskiego – odpowiednio Wasyl Arsenycz, Mychajło Stecyk oraz Mychajło Hałuszczak, którzy dziś na froncie bronią Ukrainy przed rosyjską agresją, opowiedzą rodzinne historie, o swoich przodkach i ogólnie o związkach z poprzednim pokoleniem bojowników o ukraińską państwowość i niepodległość” – czytamy w komunikacie. Warto w tym miejscu dodać, że Hałuszczak to działacz partii Swoboda i koordynator projektu „Dialogi Historyczne”, znany z różnych akcji.

Ponadto, w ramach projektu „Głosy UPA” będzie można wysłuchać wideo-wspomnień „o wyczynach i walkach powstańców”.

W wideo-maratonie wystąpią też ukraińscy historycy i badacze, zajmujący się historią UPA: Iwan Patrylak, Maryna Mirzajewa, Mykoła Posiwnycz i Ołesia Onyszko. Mają oni przeprowadzić lekcje na temat różnych zagadnień związanych z UPA. Następnie „prosto z linii frontu” wystąpią liderzy zespołów „Tiń Sońca”, „Jurkesz” i „Weremij”.

„Internetowy maraton zakończy 10-dniową kampanię informacyjną UIPN z okazji 80-lecia UPA i Dnia Obrońców i Obrończyń Ukrainy, prowadzoną pod hasłem „Walczyli! Walczymy! Walczmy!”.

„Chwała Ukrainie!” w 2018 roku stał się oficjalnym pozdrowieniem wojskowym wcześniej było ono używane przez UPA. Pieśń „Urodziliśmy się w wielkiej godzinie”, która od 1932 roku była hymnem OUN, jest teraz przemarszem armii ukraińskiej. Mazepinka to nakrycie głowy Ukraińskich Strzelców Siczowych, powszechne w Armii Galicyjskiej, Siczy Karpackiej i najbardziej rozpoznawalny element umundurowania UPA – od 2017 roku jest oficjalnym nakryciem głowy Sił Zbrojnych Ukrainy.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version