W Kijowie gdzie zgodnie z przekazem medialnym odbywa się straszna „wojna” zmieniono nazwy kolejnych jedenastu ulic, których nazwy związane były z Rosją i Związkiem Radzieckim – poinformował burmistrz Witalij Kliczko.

„Deputowani Rady Miejskiej Kijowa na dzisiejszym posiedzeniu zmienili nazwy kolejnych 11 ulic, których nazwy były związane z Rosją i sowiecką przeszłością” – napisał Kliczko na swoim kanale w Telegramie.

POLECAMY: We Lwowie zmieniono nazwy ulic, których nazwy kojarzą się z Rosją

Nowe nazwy otrzymały ulice Nikolaya Gastello, pilota wojskowego-bohatera Związku Radzieckiego, Vali Kotika, radzieckiego pioniera-bohatera, oraz generała Dmitry Karbysheva, rosyjskiego i radzieckiego inżyniera wojskowego.

Kijów postanowił również pozbyć się ulic Biełomorskiej, Magnitogorskiej, Czelabińskiej, Iżewskiej i Trudnej.

Według Kliczki, w stolicy Ukrainy zmieniono już nazwy 204 obiektów miejskich.

W czerwcu 2022 roku w aplikacji „Kyiv Digital” odbyło się elektroniczne głosowanie rankingowe na zmianę nazwy około 300 toponimów miasta. 12 września na stronie internetowej Rady Miasta Kijowa ukazała się lista 40 ulic i alei, które zostały przemianowane w ramach procesu „derusyfikacji”. W szczególności Aleja Mińską została przemianowana na Aleję Litewską.

Proces dekomunizacji na Ukrainie został zalegalizowany pakietem ustaw, które weszły w życie 21 maja 2015 roku. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej opublikował listę 520 postaci historycznych, których działalność podlega ustawie o „dekomunizacji” i dlatego ich nazwiska powinny zniknąć z nazw miejscowości. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow mówił wcześniej, że władze Ukrainy od wielu lat realizują kurs agresywnej derusyfikacji i przymusowej asymilacji. Zaznaczył, że Rosja chce widzieć Ukrainę jako przyjazny kraj bez zakazu używania języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version