Zmiany na stacjach benzynowych od 16 listopada 2022
Te informacje powinny trafić do wszystkich kierowców. Na stacjach benzynowych w całej Polsce już 16 listopada 2022 pojawi się zupełnie nowe paliwo. Dotyczy to zarówno benzyny, jak i diesla. O co chodzi? Dlaczego zostaną przeprowadzone takie działania?
Od 16 listopada 2022 na wszystkich stacjach benzynowych będzie można tankować paliwo zimowe. Co to znaczy? Czym jest paliwo zimowe? Jego temperatura CFPP nie będzie mogła być wyższa niż -20 stopni Celsjusza. Dodajmy jeszcze, że od 1 października do 15 listopada w dystrybutorach znajdowało się tzw. paliwo przejściowe. Jego temperatura nie jest wyższa od -10 stopni Celsjusza.
W przypadku oleju napędowego warto brać pod uwagę także dodatkowy parametr – mętnienia paliwa (CP). To moment, w którym w cieczy wytrącają się pierwsze kryształki. Jeszcze nie w stopniu, który groziłby uniemożliwieniem pracy silnika, ale w takim, który staje się widoczny i może już wpływać na pracę auta. Mętnienie to dodatkowy wskaźnik, który nie jest regulowany w polskich przepisach.
Rozporządzenie, o którym mowa, określa również zimową normę dla benzyny. Ta sprzedawana od 16 listopada musi charakteryzować się prężnością par zawierającą się pomiędzy 60 a 90 kPa. W okresie przejściowym jest to od 45 do 90 kPa. Łatwo zauważyć, że choć górna granica tej wartości pozostaje taka sama, zmienia się dolna. Po co? Benzyna o wyższej prężności par jest bardziej lotna, co ułatwia rozruch przy niskiej temperaturze. Jeśli jednak parametr jest zbyt wysoki, może to powodować korki parowe w układzie paliwowym i przekładać się na rwaną pracę silnika. Producenci paliw muszą więc mieć duże pole manewru, bo temperatura zimą potrafi zaskoczyć w każdą ze stron.
Zimowe paliwo w Polsce
Przepisy jasno określają granicę normy. Nikt jednak nie zakazuje sprzedawcom paliw proponowania produktów, które swoimi własnościami przebijają polskie normy. Co kupimy na stacjach paliw największych sieci? Oto dane dotyczące paliw poszczególnych firm, wzbogacone o odpowiedzi przysłane przez niektóre z nich.
Zmiana wpłynie na ceny?
Rafinerie będą musiały przygotować odpowiednie mieszanki, aby paliwo spełniało rządowe normy. To dodatkowy koszt, jaki jest dla nich generowany w związku z działalnością. Ceny paliw na pewno zmienią się o kilka groszy w związku zmianą jakości. Diesel i benzyna w ostatnim czasie jest tak chwiejna, że kierowcy zapewne i tak nie zauważą większej różnicy w związku ze zmianą.
Zwłaszcza, że choć diesel i benzyna nieco potaniały, to niebawem szykowane są wzrosty cen. Będzie to miało związek z embargo na ropę i mniejszym wydobyciem surowca. Pocieszeniem może być to, że dolar naprawdę bardzo wyraźnie potaniał, dzięki czemu aż tak paliwo nie podrożeje, jakby mogło. To na pewno plus, który jest niewielkim pocieszeniem w tym wszystkim, co związane z rynkiem paliw.