Przedsiębiorcy, który załatwia sprawy urzędowe, przysługuje szereg uprawnień. Warto o nich pamiętać, udając się do urzędu.

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele czasu trzeba poświęcić na załatwianie różnego rodzaju formalności w urzędach. Przy rozbudowaniu biurokracji oraz niejasnych przepisach prawa sprawy urzędowe pochłaniają naprawę wiele energii, którą można by spożytkować na rozwój biznesu. Tymczasem ustawodawca zawarł w przepisach szereg uprawnień, z których ma prawo korzystać każdy przedsiębiorca. Właściwe korzystanie z nich pozwala na znaczne przyspieszenie oraz uproszczenie rozpatrywania spraw. O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim Prawo przedsiębiorców

Najważniejsze uprawnienia prowadzących własną działalność gospodarczą, o których powinni oni pamiętać zostały zamieszczone w ustawie Prawo przedsiębiorców. Wśród nich można wskazać przede wszystkim kilka zasad, z których wypływają istotne prawa przedsiębiorców:

  • zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy (art. 10);
  • zasadę interpretacji przepisów budzących wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy (art. 11);
  • zasadę odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa (art. 13);
  • zasadę pewności prawa (art. 14);
  • zasadę udzielania informacji (art. 15).

Właściwie z każdej z tych zasad wypływa szereg uprawnień przedsiębiorców, z których mogą oni korzystać przy załatwianiu spraw urzędowych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 Prawa przedsiębiorców organ władzy publicznej podejmując swoje działania wobec przedsiębiorcy zawsze powinien zakładać, że działa on zgodnie z prawem, uczciwie oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów. Niedopuszczalne więc jest przyjmowanie przez urzędników z góry, że przedsiębiorca łamie przepisy czy postępuje nieuczciwie. Jest to niezwykle istotne nie tylko podczas kontroli.

Natomiast – co niezwykle istotne z praktycznego punktu widzenia – jeżeli postępowanie prowadzone wobec przedsiębiorcy ma na celu nałożenie na niego obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a jednocześnie w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to organ powinien je rozstrzygnąć na korzyść przedsiębiorcy (art. 11 ust. 1). Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania przepisów polskiego prawa oraz niski poziom ich redakcji jest to niezwykle istotne rozwiązanie. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z powołanym tu przepisem na przyjazną interpretację przepisów przedsiębiorca nie może liczyć wówczas, gdy sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ.

Przyjazne prowadzenie postępowań wobec przedsiębiorców

W Prawie przedsiębiorców ustawodawca zawarł także regulacje dotyczące prowadzenia spraw wobec przedsiębiorców. Wśród najważniejszych spośród nich warto pamiętać o:

  • obowiązku organu prowadzenia sprawy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej wnikliwie i szybko, posługujących się jednocześnie możliwie najprostszymi środkami do ich załatwienia (art. 27);
  • zakazie żądania przez organ – chyba, że co innego stanowią przepisy szczególne – przedłożenia przez przedsiębiorcę dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia (art. 29);
  • nakazie wyznaczania przedsiębiorcy rozsądnych terminów na dokonanie określonej czynności (art. 30);
  • organ nie może odmówić przyjęcia pisma i wniosku przedsiębiorcy, które jest niekompletne. Jednocześnie niedopuszczalne jest żądanie danych będących w posiadaniu organu (art. 31).

Oczywiście przepisy Prawa przedsiębiorców bardzo często mają charakter ogólny. Tym samym zawsze trzeba pamiętać, że podczas załatwiania spraw urzędowych przeważnie w grę wchodzą jeszcze przepisy szczególne, odnoszące się do danej materii, której sprawa dotyczy. Jednak nigdy nie należy rezygnować z dochodzenia uprawnień, które zostały wskazane powyżej. Dzięki nim przedsiębiorca może przede wszystkim załatwić swoją sprawę maksymalnie szybko.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version