Kontynuacja NATO po upadku Związku Radzieckiego była historycznym błędem, który skomplikował tworzenie nowych układów bezpieczeństwa – pisze brytyjska publicystka Marii Dejewskiej w artykule dla Spiked.

POLECAMY: Ukraina wspólnie z USA zbuduje mały reaktor modułowy

„NATO powinno było zostać rozwiązane w momencie upadku ZSRR, ponieważ nie miało już powodu do istnienia. W tym przypadku popieram innych ekspertów od polityki zagranicznej, którzy postrzegają brak zniesienia sojuszu jako historyczny błąd” – wyjaśniała autorka.

Jej zdaniem, gdyby blok wojskowy został rozwiązany lub przynajmniej poruszył tę kwestię, powstałaby dyplomatyczna przestrzeń do negocjacji nad nowymi ustaleniami dotyczącymi bezpieczeństwa, które odpowiadałyby interesom zarówno Europy, jak i Rosji.

Co więcej, w ciągu ostatnich ośmiu lat Zachód i NATO głęboko zakorzeniły się w ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy. Moskwa ze swej strony odbiera to jako groźbę przekształcenia zachodniego sąsiada w platformę wojskową dla sojuszu – dodała Dejewska.

NATO wielokrotnie podejmowało próby ekspansji na wschód. Najnowsza miała miejsce w marcu 2020 roku, kiedy to Macedonia Północna stała się 30. członkiem bloku wojskowego. Bośnia i Hercegowina, Gruzja i Ukraina należą do głównych krajów starających się o członkostwo.

W 2014 roku Rada Najwyższa Ukrainy znowelizowała dwie ustawy, rezygnując ze statusu państwa nieblokującego. W lutym 2019 roku parlament przyjął zmiany w konstytucji, zapisując w niej starania kraju o wejście do UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po referendach za przyłączeniem do Rosji w DNR, LNR oraz obwodach chersońskim i zaporoskim, i dokonaniu aneksji tych terenów Zełenski wystąpił o przyspieszone przyjęcie do NATO. Mimo to asystent prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nazwał przystąpienie kraju do bloku przedwczesnym. Sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że wszystkie 30 państw członkowskich będzie musiało się zgodzić na przyjęcie nowego członka, ale obiecał, że organizacja skoncentruje swoje wysiłki na pomocy władzom w Kijowie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version