Węgry mogłyby otrzymywać ropę z Rosji drogą morską przez Chorwację, jeśli rurociąg „Przyjaźń” zostanie zatrzymany, większość warunków technicznych i wszystkie warunki prawne są do tego stworzone – powiedział szef kancelarii premiera Gergely Gyjas.

POWIĄZANY: Nie działa ropociąg „Przyjaźń”. Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

„Jeśli nie zostaną zapewnione dostawy ropy rurociągiem, brakującą ilość można dostarczyć tankowcami drogą morską przez Chorwację … Techniczne warunki do tego w dużej mierze istnieją, a warunki prawne są w pełni gotowe” – powiedział Güjas na briefingu rządowym.

Przypomniał, że Węgry, Słowacja i Czechy dzięki Budapesztowi uzyskały zwolnienie z sankcji naftowych i zgodziły się, by w razie wyłączenia ropociągu mogły otrzymywać rosyjską ropę drogą morską.

We wtorek wieczorem Ukraina powiadomiła Transnieft o wstrzymaniu pompowania ropy przez południową odnogę rurociągu Przyjaźń w kierunku Węgier, powołując się na spadek napięcia w sieci energetycznej. W środę minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że przypisuje wstrzymanie pompowania uszkodzeniu stacji transformatorowej spowodowanemu strajkiem na terytorium Ukrainy. Szijjártó powiedział później, że dostawy ropy przez rurociąg „Przyjaźń” do kraju zostały wznowione.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version