Sąd w Katowicach zawiesił pobieranie przez bank odsetek opartych o wskaźnik WIBOR. Dzięki pozbawieniu raty WIBOR-u spadła ona z 6,7 do 1,7 tys. zł – informuje na Facebooku katowicka kancelaria prawna.

WIBOR (skrót od Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik wysokości oprocentowania na rynku międzybankowym, na jaką banki umawiają się, aby udzielać sobie wzajemnie pożyczek. Wskaźnik ten zmienia się niemal codziennie.  WIBOR plus stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie kredytów w złotych. 

Rata kredytu spada z 6 700 zł na 1 700 zł!

Szczegóły przedstawiła „Gazeta Wyborcza” oraz katowicka kancelaria prawna, która zajmował się tą sprawą na zlecenie klienta.

Sprawa toczyła się w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Sąd zdecydował o zawieszeniu pobierania odsetek pobieranych przez bank (w oparciu o WIBOR).

W artykule czytamy, że „złotówkowy kredyt hipoteczny został całkowicie pozbawiony WIBOR-u”.

Dodajmy, że jest to pierwsze takie postanowienie w sprawie sporu o WIBOR.

Zgodnie z treścią postanowienia sądu, kredytobiorca będzie spłacał tylko kapitał i oprocentowanie kredytu oparte o marżę banku na poziomie 2,19%.

W konsekwencji rata kredytobiorcy, którego dotyczy sprawa ma spaść z blisko 6,7 do około 1,7 tysięcy złotych.

„Gazeta Wyborcza” przytoczyła opinie ekspertów w tej sprawie, którzy wyjaśnili dlaczego umowa kredytu musi zostać pozbawiona stopy referencyjnej WIBOR.

Specjaliści wyjaśniają, że klient nie został prawidłowo i wystarczająco poinformowany o zmianach wysokości oprocentowania (ekonomicznych konsekwencjach).

Kredytobiorca nie został także prawidłowo poinformowany o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową.

Okazuje się, że to nie jedyna sprawa dotycząca WIBOR-u. W Polsce znajduje się obecnie kilkadziesiąt spraw o podobnym charakterze. Postanowienie to jest przełomowe. W przyszłości może zostać zakwestionowanych wiele innych kredytów.

Prawnik podczas wywiadu dla „Gazety Wyborczej” powiedział, że ta przełomowa decyzja może być początkiem problemu systemu branży bankowej.

Niniejszy artykuł nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version