Rząd przyjął nową ustawę służącą ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Wspomnianą ustawę 14 października 2022 roku podpisał Prezydent. Wraz z nią określono przepisy dotyczące, chociażby dodatku elektrycznego, cen energii elektrycznej, czy też obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Podjęte kwestie mają przynajmniej częściowo zapobiec kryzysowi energetycznemu z jakim zaczyna mierzyć się wiele państw.

Ustawa o energii przyjęta

W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy.

Do istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć, m.in.:

1)    ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;

2)    dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;

3)    modernizację lub wymianę oświetlenia;

4)    zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;

5)    wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów;

6)    wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.

Jeden miesiąc stanowi jednak tylko wprowadzenie do podejmowanych zmian. W dalszej części ustawy określono, że w przyszłym roku, ogólne zużycie również powinno zostać zmniejszone o 10% w stosunku do bieżącego roku. Założono także, że jednostki sektora finansów publicznych będą miały czas do 31 marca roku następującego na złożenie odpowiednich raportów co do osiągniętych rezultatów. Oczywiście zmiany mające wpłynąć na redukcję zużycia energii nie dotyczą elementów dotyczących obronności państwa, infrastruktury krytycznej oraz urządzeń odpowiadających za nieprzerwane funkcjonowanie jednostek.

W rozdziale 6 określono natomiast kary finansowe dla jednostek sektora, które nie zrealizują takich obowiązków. Dla opisywanego przypadku stwierdzono, że kara może wynieść nawet 20 000 złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version