Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych, służących wytwarzaniu energii elektrycznej pozwalającej na zaspokojenie własnych potrzeb przedsiębiorcy, a czasem również jej odsprzedaż. Nie można jednak zapominać, że budowa małej lub większej farmy fotowoltaicznej rodzi skutki na gruncie podatku od nieruchomości.

Konstrukcje paneli fotowoltaicznych jako budowle

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz grunty. Na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W świetle tej definicji wątpliwości może budzić to, czy panele fotowoltaiczne można uznać z budowlę. Nie bez znaczenia jest fakt, że są one posadowione na gruncie za pomocą specjalnych konstrukcji, które co do zasady są związane z gruntem.

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że konstrukcja, która posiada części budowlane, może być uznana za budowlę, aczkolwiek co do zasady dotyczy to właśnie tej części budowlanej. W przypadku paneli fotowoltaicznych oznacza to, że same ogniwa fotowoltaiczne mogą nie stanowić budowli, natomiast konstrukcja wsporcza związana z gruntem – już tak.

Jednak stanowisko organów podatkowych (wójt, burmistrz, prezydent miasta) bywa bardziej restrykcyjne. Ponadto z uwagi na to, że zagadnienie opodatkowania paneli ma związek z aspektami technicznymi, każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Opodatkowanie gruntu pod panelami

Grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są co do zasady opodatkowane stawką podatku wyższą niż pozostałe grunty. Co więcej, grunt rolny podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym o ile nie jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza; jeżeli warunek ten nie jest spełniony, zastosowanie znajdzie podatek od nieruchomości (co do zasady wyższy od podatku rolnego). W przypadku posadowienia na gruncie instalacji fotowoltaicznej wykorzystywanej dla potrzeb działalności gospodarczej, można założyć, że w wielu przypadkach wpłynie to na opodatkowanie gruntu wyższą stawką, szczególnie w przypadku przedsiębiorców jednoosobowych. Należy także mieć na względzie, że na odrębnych zasadach opodatkowane są grunty zajęte pod urządzenia przesyłowe.

Wątpliwość dotyczy przypadku, w którym tylko część działki jest zajęta pod działalność gospodarczą. Czy w takim przypadku cała działka powinna zostać opodatkowana wyższą stawką? Zagadnienie to było przedmiotem licznych wyroków sądów administracyjnych, które jednak nie wypracowały w tym zakresie jednolitego stanowiska.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version