Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Straz Graniczna zatrzymanie

    Gruzini i Ukrainiec zatrzymani przez Straż Graniczną w związku z przemytem imigrantów

    23 marca 2023
    Warszawa Kolumna

    „Plan B”. Warszawa zdradziła plany dotyczące Galicji Zachodniej – donoszą media

    23 marca 2023
    Niedzielski 28.10

    Covid wiecznie żywy. 'Wizjoner zdrowia’ nadal chce utrzymać nielegalne obostrzenia nakazy i zakazy

    23 marca 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Covid»Skandaliczny wyrok SA w Białymstoku wobec przedsiębiorcy, który w czasie bezprawnie wprowadzonego lockdownu zorganizował wesele
    Covid

    Skandaliczny wyrok SA w Białymstoku wobec przedsiębiorcy, który w czasie bezprawnie wprowadzonego lockdownu zorganizował wesele

    18 listopada 20224 komentarze6 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Wesele
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Sąd Apelacyjny w Białymstoku w czwartek 17.11.2022 roku ogłosił publikację wyroku w sprawie przedsiębiorcy, który zorganizował imprezę weselną w czasie obowiązywania zakazów związanych z pandemią koronawirusa. To utrzymanie orzeczenia pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny. Skazanemu pozostaje jedynie wniesienie kasacji do SN.

    POLECAMY: Proces za zorganizowanie wesela w czasie bezprawnego lockdownu. Sprawa ma charakter precedensowy

    Obrona chciała uniewinnienia od zarzutu „sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego; prokuratura” – dodatkowej kary 5 tys. zł grzywny. Sąd apelacyjny oddalił obie skargi, utrzymując wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

    Suwalska prokuratura zarzuciła przedsiębiorcy, że – w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Wiżajnach (Podlaskie) – działając na zlecenie innych osób (w tym wypadku państwa młodych) i wbrew obowiązującym wówczas przepisom, zorganizował 17 kwietnia 2021 r. w Suwałkach uroczystość weselną, w której uczestniczyły co najmniej 43 osoby (licząc gości weselnych, nowożeńców i obsługę), z udostępnieniem miejsca do tańca i podawaniem posiłków gościom przy stołach.

    Śledczy opierali się na rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku, w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa i zapisie z tego rozporządzenia o tym, że maksymalna liczba uczestników imprezy masowej nie może być większa, niż pięć osób.

    W ocenie prokuratury, w tej sytuacji – organizując takie weselne przyjęcie z udziałem ponad 40 osób – przedsiębiorca „sprowadził niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia wielu osób, poprzez szerzenie się choroby zakaźnej wywołanej COVID-19”.

    Sąd odwoławczy przyznał, że sprawa jest nietypowa i wymagała szczegółowej analizy wszelkich jej okoliczności, również posiłkowania się danymi, których apelacje nie obejmowały.

    Przedsiębiorca został skazany w oparciu o art. 165 par. 1 pkt 1 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności karnej za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach poprzez szerzenie się choroby zakaźnej.

    Jak wyjaśniał sędzia Jerzy Szczurewski, skutkiem nie musi być zachorowanie na koronawirusa, a – w tym konkretnym przypadku – szerzenie się choroby zakaźnej i samo wystąpienie takiego niebezpieczeństwa pandemii. Przestępstwo to może być popełnione umyślnie lub nie. Sąd ocenił, że „w przypadku przedsiębiorcy można mówić o działaniu umyślnym”.

    W ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Szczurewski podkreślał, że istotą sprawy nie było niekonstytucyjność przepisów rozporządzenia Rady Ministrów, na co zwracał w swojej apelacji uwagę obrońca, ale faktyczny stan zagrożenia pandemią.

    „Rzecz nie w niekonstytucyjności przepisu zakazującego organizacji imprez, lecz w ocenie faktycznie istniejącego stanu zagrożenia szerzenia się choroby zakaźnej. Faktycznego istnienia pandemii, a w konsekwencji – ogromnego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu ludzi”– mówił sędzia.

    Przywoływał dane statystyczne dotyczące skali pandemii w tamtym czasie; mówił, że są „druzgocące” i oddają stopień zagrożenia szerzenia się pandemii w owym czasie.

    „Jeżeli bierzemy się za organizację tej imprezy, to trzeba robić to przy wypełnieniu wszelkich wymogów, by zapobiec jakiejkolwiek zachorowalności” – mówił sędzia.

    Zwracał uwagę, że w trakcie wesela nie przestrzegano zaleceń sanitarnych, choćby takiego, by wszystkim wchodzącym na salę zmierzyć temperaturę ciała, co było wtedy powszechnie stosowane w miejscach publicznych.

    Sąd nie zgodził się z wnioskiem prokuratury, by przedsiębiorcę ukarać dodatkowo grzywną w wysokości 5 tys. zł. Sędzia Szczurewski mówił, że branża gastronomiczna i turystyczna zostały najbardziej dotknięte skutkami pandemii.

    „Działanie oskarżonego nie było nastawione na uzyskanie stricte korzyści majątkowej, lecz na utrzymanie się na rynku, utrzymanie miejsc pracy, krótko mówiąc – na przeżycie” – powiedział.

    KOMENTARZ PRAWNIKA

    Wyrok Sądu w zakresie niniejszej sprawy uznać należy, za ośmieszenie i porażkę wymiaru sprawiedliwości. Uznanie przez Sąd przedsiębiorcy za winnego zarzucanego mu czynu z art. 165 k.k. na podstawie bankietowych rozporządzeń oraz domniemania za winnego narusza art. 178 § 1 i 2 Konstytucji RP. Orzeczenie to jednoznacznie pokazuje, że polskie sądownictwo jest organem upolitycznionym i działa nie na podstawie przepisów prawa a na podstawie decyzji wydanych przez warszawskie władze partii PiS oraz MS i PG Zbigniewa Ziobry, który piastuje obie funkcję w sposób sprzeczny z prawem co jest jedną z przyczyn wstrzymania Polsce przez UE pieniędzy z KPO.

    Z literalnego brzenia art. 165 k.k. oraz przyjętej linii orzecznictwa, aby można przypisać komukolwiek popełnienie przestępstwa polegającego na sprowadzeniu niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia wielu osób, poprzez szerzenie się choroby zakaźnej wywołanej COVID-19 niezbędne, jest ustalenie realnej możliwości powstania danej choroby epidemicznej lub wywołanie określonej choroby zakaźnej [?] albo też jednostki chorobowej dotąd niestwierdzonej, ale mającej na cechy choroby zakaźnej lub jednostki chorobowej znanej, która wywołuje groźne dla zdrowia i życia objaw, dotąd niespotykane.

    Lega artis aplikacja

    W zakresie niniejszej sprawy ten przedmiotowy element, wspólny dla znamion obu postaci interpretowanego typu przestępstwa nie został zidentyfikowany, jako konkretna jednostka chorobowa (epidemiczna lub zakaźna) co w konsekwencji powoduje, że nie może być mowy o realnym sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. W rezultacie wyklucza możliwość skazania przedsiębiorcy z art. 165 k.k.

    Na podstawie dotychczasowego orzecznictwa stwierdzić należy, iż wydany przez Sąd wyrok opierał się na hipotezie. Potwierdza to ustne uzasadnienie wyroku, w jakim sędzia stwierdził, że podczas imprezy nie zastosowano się do zasad epidemicznych i nie przestrzegano reżimu sanitarnego, jaki został wprowadzony w Polsce z naruszeniem delegacji ustawowej podobnie jak w przypadku masek.

    Nasze stanowisko w tym zakresie znajduje uzasadnienie w wyroku SN z 12 czerwca 1987 roku III KR 208/87, OSNPG 1988, nr 8-9 poz. 7, z którego uzasadnienia jednoznacznie wynika, aby nastąpiło popełnienie przestępstwa z art 165 k.k. zachowanie sprawcy musi wywołać określone konkretne i dające się udowodnić niebezpieczeństwo chronionego dobra prawem.

    Przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 1 k.k. charakteryzuje się zagrożeniem konkretnym niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia. Chodzi tu o rzeczywiste (realne i faktyczne) niebezpieczeństwo, a nie hipotetyczne jak w przypadku niniejszej sprawy. Nadto niebezpieczeństwo to musi występować aktualne i nie może być zależne od występowania pewnych warunków. Wspomniane niebezpieczeństwo nie może być również abstrakcyjne. Musi to być jednak zagrożenie rzeczywiste, jest ono takie, gdy powoduje realne zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenia się choroby zakaźnej. Takie stanowisko zaprezentował w swoim wyroku z dnia 20 maja 1988 roku SN II KKN 37/98, OSNKW 1988 nr 7 – 8 poz. 33.

    Jak wynika z powyższego zagrożenie, musi mieć charakter faktyczny, a nie hipotetyczny, w toku prowadzonego postępowania należałoby udowodnić, iż konkretny klient restauracji zaraził się wirusem podczas przebywania w niej. W praktyce udowodnienie takiego zdarzenia jest wręcz niemożliwe. Nawet w przypadku, gdy podczas przyjęcia weselnego nastąpiło wskutek podjętej interwencji przez policję wylegitymowanie jej uczestników a po jakimś czasie u któregoś z gości, zdiagnozowano by zakażenie, ponieważ każdy uczestnik przyjęcia przed weselem i po nim przebywał w pracy, dokonywał innych czynności związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych gdzie realność zarażenia się, była hipotetycznie taka sama jak podczas uczestnictwa w przyjęciu.

    Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby podczas legitymowania gości ustało, że któryś z nich przebywał w tym czasie na kwarantannie z powodu zakażenia lub kontaktu z osobą zakażona a organizatorzy wesele posiadali w tym zakresie wiedzę. Jednak w tym przypadku odpowiedzialność karną nie spoczywałby na przedsiębiorcy a na parze młodej.

    Przedsiębiorcy w związku z treścią skandalicznego wyroku naruszającego elementarnie przepisy prawa pozostaje obecnie wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.


    Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.

    Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.

    Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    google news

    Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

    Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

    Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

    Dane do przelewu:
    Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

    Kancelaria Lega Artis
    ul. Przasnyska 6a lok 336a
    01-756 Warszawa
    Tytuł: “darowizna na działalność”
    IBAN: PL04102039030000140201226752

    Anonimowe wsparcie Bitcoin:
    bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r

    Anonimowe wsparcie Ethereum:
    0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

    Wsparcie paypal:
    https://paypal.me/legaartis

    Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
    Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
    Piątek: 10:00 – 15:00

    Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

    art. 165 Białystok lega artis legaartis niepraworządność polityczne sądy sąd skandaliczny wyrok z art 165 ukarany za zorganizowanie wesela wesele w czasie lockdownu
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

    Ostatnio DODANE

    Straz Graniczna zatrzymanie

    Gruzini i Ukrainiec zatrzymani przez Straż Graniczną w związku z przemytem imigrantów

    23 marca 20230
    Warszawa Kolumna

    „Plan B”. Warszawa zdradziła plany dotyczące Galicji Zachodniej – donoszą media

    23 marca 20230
    Niedzielski 28.10

    Covid wiecznie żywy. 'Wizjoner zdrowia’ nadal chce utrzymać nielegalne obostrzenia nakazy i zakazy

    23 marca 20230
    Londyn flaga i zegar e1660649456545

    Brytyjczycy docenili reakcję Putina na wieści o dostawach pocisków ze zubożonym uranem do Kijowa

    23 marca 20230

    4 komentarze

    1. M7Hunter on 18 listopada 2022 07:17

      Zgodnie z wyrokami sądów administracyjny te pseudo rozporządzenia były i nadal są niezgodne z konstytucją.

      Reply
    2. Krisbo on 18 listopada 2022 08:00

      sąd się po prostu ośmieszył tym wyrokiem. sam przyznał że nie działał na podstawie przepisów prawa. paranoja. trzeba było przenieść sprawę do Warszawy, pewnie tam by wygrali.

      Reply
    3. Niewygodne Fakty on 18 listopada 2022 09:20

      Macie jeszcze jakieś wątpliwości kto i na czyje zlecenie działa na terenach naszej Ojczyzny? A może przypominacie sobie słowa, gdy chodziło o pójście na wybory i zapełnienie listy podpisów w fałszerstwach wyborczych i czy ktoś poniósł wtedy za to karę??
      „On jest w odwrocie, już nie trzeba się bać”… „Nic się nie stało teraz, nic się nie stanie 12 lipca” … „Wszyscy, zwłaszcza seniorzy nie obawiajmy się idźmy na wybory” …

      Reply
    4. erudycja sędziowska on 18 listopada 2022 15:07

      Sędzia nie musi nic wiedzieć, bo to co chce to sobie wyinterpretuje z przepisów.

      Reply

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Straz Graniczna zatrzymanie

    Gruzini i Ukrainiec zatrzymani przez Straż Graniczną w związku z przemytem imigrantów

    23 marca 2023
    Berlin Niemcy

    Niemieckie związki zawodowe ogłaszają strajk

    23 marca 2023
    325090341 558820016296255 8918245772557006831 n

    „Skazani na śmierć”. Były doradca Pentagonu zadaje Bidenowi niewygodne pytanie o Ukrainę

    23 marca 2023
    Pieniądze

    Donald Tusk chce wprowadzić „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla Kobiet

    23 marca 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Mirek - Niespodziewana wizyta księcia William w Polsce
    • Mirek - Bill Gates mówi, że „rozpoczęła się era sztucznej inteligencji”
    • Makepeace - Ceny paliw mocno w dół. Tak taniego paliwa nie było od prawie roku
    • Karola - Banderowskie barwy na prowokacyjnym wiecu Ukraińców w Krakowie. „Policja” nie reaguje
    • Mirek - Używasz telefonu z nawigacją w samochodzie?! Policja rozpoczęła wlepiać spore mandaty

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.