Opony samochodowe – co zazwyczaj przychodzi nam pierwsze do głowy, kiedy o nich pomyślimy? Jestem przekonany, że w większości o oponach wiemy tyle, że trzeba je wymienić. Na wiosnę, kiedy temperatury są już wysokie, wymieniamy na letnie. Jesienią, kiedy temperatury zaczynają spadać, wymieniamy je na zimowe. To w zasadzie bardzo proste, logiczne i raczej każdy kierowca ma tego świadomość.

1 stycznia 2022 roku pojawił się nowy taryfikator mandatów. 17 września 2022 roku w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych. Czy te dwa akty prawne oznaczają jakąś zmianę w kwestii mandatu za brak opon zimowych? Odpowiedź na tak zadane pytanie może być jedna. Oczywiście że nie. I powód jest oczywisty. Nadal w Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych zimą. A skoro obowiązku nie ma, nie może być i kary. To dość logiczne.

Zwróć na to uwagę

Nawet najlepszy samochód z najlepszym zawieszeniem i najlepszymi systemami sobie nie poradzi, kiedy mamy złe opony. Nawet najlepsze opony – czy to zimowe w zimie, czy letnie w lecie – też sobie nie poradzą, jeśli są w złym stanie. Mam tutaj na myśli wysokość bieżnika. To bieżnik odpowiada za kontakt z drogą. To on zapewnia nam przyczepność… lub jej brak. Jeśli jest za niski, samochód traci przyczepność, zaczyna się ślizgać, mamy dłuższą drogę hamowania. To może być najlepsza i najdroższa opona na rynku – ale jeśli ma zbyt niski bieżnik, nie będzie działała.

W przypadku nowych opon bieżnik ma około 8-10 milimetrów wysokości. Tak naprawdę pełny komfort i bezpieczeństwo mamy wtedy, kiedy bieżnik wciąż ma ok. 3 mm wysokości w przypadku opony letniej i około 4 mm w przypadku opony zimowej. Natomiast wartością graniczną, poniżej której zgodnie z przepisami nie możemy zejść, jest 1,6 mm. Jeśli mamy mniej bieżnika na oponie, możemy dostać mandat.

Mandat za opony 2022

W sytuacji, w której policjant zatrzyma pojazd w warunkach zimowych i dostrzeże, że ten nie jest eksploatowany na ogumieniu zimowym, poza ostrzeżeniem kierującego nie może nic zrobić. Nie ma możliwości ukarania go. Tylko czy to oznacza, że mandatu za opony nie można dostać wcale? A właśnie, że można. Tyle że za stan ogumienia przede wszystkim.

Za co można dostać mandat za opony? Przesłanki to:

  • zużycie bieżnika poniżej 1,6 mm jego wysokości,
  • uszkodzenia ściany bocznej lub bieżnika,
  • druty wystające z bieżnika,
  • guz na oponie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version