Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to kolejna uczelnia w Polsce, która z uwagi na wysokie ceny energii zmuszona została do pojęcia decyzji o przejściu na zdalny tryb nauczania. Uczelnia poinformowała o tym w komunikacie, jaki zamieściła na swojej stronie internetowej.

Decyzja podjęta przez władze uczelni ma związek z oszczędnościami energii. Ma to związek z koniecznością osiągnięcia w grudniu 2022 r. oraz w 2023 roku celów w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej określonych w ustawie z dn. 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

POLECAMY: Warszawskie uczelnie przechodzą na nauczanie zdalne, bo nie ma pieniędzy na prąd

Studenci uniwersytetu będą mieli zdalne zajęcia w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 stycznia 2023 r., ale to nie wszystko. Ograniczone zostaną także godziny funkcjonowania biblioteki uczelni, zaś uczelniana administracja dostępna będzie stacjonarnie we wtorki i środy. Już wcześniej władze uczelni wprowadziły pierwsze decyzje w sprawie wprowadzenia oszczędności w funkcjonowaniu uczelni. Do nich należą m.in.: zrezygnowanie z korzystania z dodatkowych urządzeń elektrycznych, podnoszących temperaturę powietrza w pomieszczeniach, wyłączanie oświetlenia w salach zajęciowych oraz biurach po zakończeniu pracy, komputerów, projektorów, nagłośnienia i innych urządzeń po zakończeniu zajęć dydaktycznych i pracy biurowej (urządzenia nie mają być pozostawione w stanie czuwania), ustawienie głowic termostatycznych w położeniu środkowym, tam gdzie są takie możliwości techniczne, wyłączanie urządzeń klimatyzacyjnych w salach zajęciowych oraz biurach po zakończeniu pracy, niezasłanianie okien w celu wykorzystania światła słonecznego, niepozostawianie okien zbyt długo otwartych ze względu na koszty ogrzewania i dbanie o oszczędne używanie wody (zgłaszanie awarii).

Szczegóły związane z nowym sposobem funkcjonowania uczelni określone zostaną w najbliższych dniach w zarządzeniu rektora UKW.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version