Spójrzmy prawdzie w oczy: Algorytmy są dobre i stają się jeszcze lepsze.

Wszystko, od tego, co widzisz na swoim kanale na Instagramie, przez rekomendacje produktów, które otrzymujesz na Amazon, filmy, które wyświetlasz w YouTube, oraz konkretne wskazówki podane przez Google Maps, są kształtowane przez potężne algorytmy , które przetwarzają duże ilości danych, aby zapewnić Ci doświadczenie, które jest wyjątkowo dostosowane do Twoich preferencji.

Świat bez algorytmów oznaczałby mniej dobrych rzeczy, którymi się cieszymy, i byłby natychmiastowym krokiem wstecz pod względem wygody i personalizacji.

Pomimo tych wymiernych korzyści dla konsumentów, trudniej jest oszacować koszty życia w świecie rządzonym przez algorytmy. Wierzę, że istnieją silne argumenty przemawiające za przeciwstawieniem się tej sile i zachowaniem przestrzeni dla rozkwitu starszych pomysłów.

Wydajność kontra dobre życie

Podobnie jak wiele aspektów współczesnego życia, algorytmy uczyniły nasze życie prostszym i bardziej przewidywalnym. Są niesamowicie skuteczni w tym, co robią.

Martwię się jednak, że wzmacniamy kulturę, która przywiązuje zbyt dużą wagę do komfortu, nowości i wygody kosztem innych cech związanych ze zdrowym, dynamicznym społeczeństwem, takich jak podejmowanie ryzyka, przygoda i duch niezależności.

Zamiast pielęgnować następne pokolenie ambitnych przebojów i przedsiębiorców, popadamy w coraz większe samozadowolenie. W końcu ten rachunek nadejdzie.

Myślę, że na marginesie potrzebujemy więcej ludzi, którzy strategicznie i kreatywnie przeciwstawiają się algorytmicznemu stylowi życia, nawet jeśli uznają ważną rolę, jaką algorytmy będą odgrywać w naszej przyszłości.

Te akty oporu mogą nie wyglądać na skuteczne na krótką metę (dlaczego nie zlecić coraz większej części naszych decyzji tym potężnym algorytmom?), ale myślę, że musimy zachować coś kluczowego w ludzkim duchu: zbiór wartości, które sprawiają, że możliwe dobre życie, a nie tylko zoptymalizowane pod kątem większego komfortu, bezpieczeństwa lub angażujących doświadczeń online.

Sprawa przeciwko algorytmom

Punkt, który próbuję przedstawić, jest zniuansowany, ale myślę, że mam pomocną analogię.

Myślę, że to niesamowite, że tak wielu z nas żyje teraz w świecie obfitości jedzenia. W ciągu ostatnich 100 lat jedzenie stało się tańsze, smaczniejsze i wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Cieszę się z tego osiągnięcia i mam nadzieję, że trend się utrzyma.

Jednak nie jest trudno znaleźć problemy spowodowane tym rozwojem. Raport opublikowany w 2020 roku przez National Center for Health Statistics podaje, że aż 76 procent dorosłych Amerykanów ma nadwagę, a 43 procent spełnia kryteria otyłości. Z jednej strony dzieje się tak dlatego, że producenci żywności mają swój własny algorytm – połączenie ceny, wygody i mocno rafinowanych zbóż, cukrów i olejów z nasion. To jedzenie jest smaczne, uzależniające i w dużym stopniu przyczynia się do chorób.

Życie w świecie obfitości żywności jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Jako całość, nasze społeczeństwo jest prawdopodobnie najlepiej odżywionym, ale najmniej dynamicznym społeczeństwem na ziemi. I na wiele sposobów już płacimy cenę .

Rozwiązaniem nie jest powrót do świata sprzed tych wszystkich postępów, ale raczej kultywowanie zbiorowego zestawu wartości, które odsuwają się od niebezpieczeństw związanych z obfitością przetworzonej żywności, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca, aby cieszyć się błogosławieństwami naturalnej żywności. Praktyki takie jak ćwiczenia, post, uprawa własnej żywności i zbilansowana dieta wydają się pasować do rachunku.

Sprawa przeciwko algorytmom przebiega w podobnym duchu. Aby czerpać korzyści i rozwijać się w świecie automatyzacji, wygody i tak, algorytmów, musimy przeciwstawić się samozadowoleniu, do którego one zachęcają.

Algorytmy kształtują nas w szczególności na trzy sposoby, które są powodem do niepokoju:

Algorytmy kształtują nasz światopogląd

Większość algorytmów działa jak czarna skrzynka. Nie mamy zbyt dużej kontroli nad tym, co widzimy i kiedy to widzimy. W ostatnich latach wzbudziło to zaniepokojenie szybkim rozprzestrzenianiem się dezinformacji i obecnością baniek filtrujących — w których ludziom pokazuje się przede wszystkim treści, które wzmacniają ich poglądy.

Algorytmy wzmacniają bierną konsumpcję 

Ciekawą cechą algorytmów jest ich tendencja do dzielenia treści na mniejsze kawałki wielkości kęsa i dostarczania ich z powrotem do nas w stałym strumieniu uderzeń dopaminy.

  • Zamiast albumów strumieniujemy spersonalizowane stacje muzyczne.
  • Zamiast książek przeglądamy tweety i obrazy.
  • Zamiast filmów oglądamy 30-sekundowe klipy wideo i krótkie odcinki.

Algorytmy wydobywają najlepsze z najlepszych i dostarczają je w wygodnym, nieskończonym trybie przewijania, który zachęca do nadmiernej konsumpcji. Zwiększają znaczenie i wygodę kosztem przypadkowości, prowadząc nas do przegapienia nowych doświadczeń, opinii i interakcji, które mogły stanowić dla nas wyzwanie lub ukształtować nasz światopogląd w nieoczekiwany sposób.

W zależności od algorytmów eroduje inne umiejętności

Na krótką metę algorytmy są często lepszymi decydentami niż ludzie. Ale co, jeśli wiąże się to z długoterminowymi kosztami erozji umiejętności, które są niezbędne, aby ludzie mogli się rozwijać i rozwijać? Na być może niewinnym przykładzie możemy zobaczyć, jak korzystanie z GPS osłabiło naszą zdolność korzystania z papierowej mapy lub podróżowania bez pomocy technicznej. Czy są ważniejsze umiejętności, które tracimy i o których nie wiemy?

Poza tym wszystkim pozostaje proste pytanie, jaki cel kieruje projektem algorytmu? W zbyt wielu przypadkach te algorytmy oparte na sztucznej inteligencji mają na celu pochłanianie naszej uwagi i odseparowanie nas od naszych pieniędzy.

Małe sposoby na oparcie się algorytmowi

Zaskakującym skutkiem ubocznym opierania się algorytmom jest to, że zaczynasz prowadzić znacznie ciekawsze życie. Nie jesteś technofobem, który nienawidzi postępu ani technofilem, który dostaje zawrotów głowy z powodu każdego nowego rozwoju, jesteś przeciwnikiem, torującym nową ścieżkę na przyszłość i starającym się trzymać tego, co najlepsze z obu światów.

Czy jesteś gotowy, aby okiełznać swojego wewnętrznego, sprzecznego ducha? Oto kilka małych sposobów, które możesz zacząć już dziś:

Wyjrzyj poza algorytmy, aby nauczyć się nowych rzeczy.

  • Czytaj całe książki i długie artykuły z czasopism
  • Oprzyj się pokusie szukania wszystkiego w Google
  • Poszukaj inspiracji w księgarni lub bibliotece
  • Rozmawiaj z ludźmi, którzy nie są tacy jak ty
  • Spróbuj nauczyć się nowej umiejętności bez czytania o niej

Szukaj poza algorytmami rozrywki.

  • Weź udział w wydarzeniach na żywo (koncerty, wydarzenia sportowe, festiwale, teatr)
  • Idź do kina bez wcześniejszego sprawdzania, co jest grane
  • Posłuchaj całego albumu muzycznego za jednym razem
  • Subskrybuj bezpośrednio swoich ulubionych producentów treści
  • Oglądaj więcej filmów pełnometrażowych i mniej klipów wideo w mediach społecznościowych

Szukaj poza algorytmami związków i przygód.

  • Organizuj kolacje (bądź społecznościowy bez mediów społecznościowych)
  • Zejdź z komputera i przejdź do świata fizycznego
  • Znajduj restauracje, odkrywając je zamiast czytać recenzje
  • Jedź bez GPS, chyba że jest to absolutnie potrzebne
  • Podróżuj gdzieś, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś
  • Dodatkowe punkty za podróż bez planu podróży

Opieranie się algorytmowi może być zabawnym i interesującym sposobem na życie. Może to również prowadzić do nowych i ekscytujących doświadczeń, których inaczej byś nie miał. Więc idź tam i zacznij odkrywać świat na swój własny, niepowtarzalny sposób!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Jednym slowem rozleniwiają i poxbawiają myślenia. W polaczeniu z brakiem gotowki i paszportem cyfrowym – niewolnictwo i o to chodzi.

Napisz Komentarz

Exit mobile version