Francuska sieć elektroenergetyczna jest bardziej narażona na napięcia w dostawach prądu w styczniu 2023 r., niż wcześniej szacowano, ze względu na niższą produkcję energii jądrowej, podał francuski operator sieci elektroenergetycznej RTE w swojej ostatniej analizie gotowości na zimę w piątek.
Opóźnienia w rutynowych pracach konserwacyjnych we francuskich elektrowniach jądrowych doprowadzą tej zimy do nieco niższej dostępności energii jądrowej niż oczekiwano we wrześniu, powiedział operator sieci. Rodzi to ryzyko załamania dostaw energii w styczniu, powiedział RTE.
Operator zauważył, że główne niepewności w dostawach energii we Francji to dostawy gazu, sytuacja energetyczna w krajach sąsiednich, popyt i tempo ponownego uruchamiania francuskich reaktorów jądrowych.
Wytwarzanie energii jądrowej we Francji doznało w tym roku niepowodzeń, a obecnie dostępna jest nieco ponad 50% francuskiej floty energii jądrowej.
Na początku tego miesiąca gigant energetyczny EDF obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji energii jądrowej we Francji w 2022 r. do 275-285 TWh, w porównaniu z poprzednimi szacunkami 280-300 TWh. To obniżone oszacowanie uwzględnia wpływ strajków na harmonogramy prac konserwacyjnych jesienią 2022 r., a także wydłużenie przestojów w czterech reaktorach jądrowych objętych programem przeglądów i napraw związanych ze zjawiskiem korozji naprężeniowej, podała EDF w oświadczeniu.
Francja, która tradycyjnie była eksporterem netto energii elektrycznej, w pierwszej połowie 2022 r. stała się nawet importerem energii elektrycznej netto z powodu problemów w jej elektrowniach jądrowych.
Po suszy w lecie poziom wody w zbiornikach hydroenergetycznych wrócił do normy o tej porze roku, a bardzo wysoki poziom magazynowania gazu we Francji i w pozostałej części Europy oznacza, że francuskie dostawy energii elektrycznej zasilanej gazem nie będą w tym roku zagrożone zima – powiedział operator.
W okresach napiętych dostaw Francja mogłaby uniknąć przerw w dostawach, zmniejszając zużycie o 1–5 proc.