Według ustawy z 7 października 2022 roku „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” rząd postanowił wprowadzić nowy dodatek dla gospodarstw domowych. Kolejna forma wsparcia ma charakter jednorazowego świadczenia. Taki dodatek w perspektywie wysokich cen energii jest ważnym elementem socjalnego i energetycznego poczucia bezpieczeństwa.

Dla kogo jest możliwy nowy dodatek?

Na rządową dopłatę do rachunków za prąd mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną (chodzi m.in. o pompy ciepła, bojlery). Jeśli w domu mieszka kilka rodzin, mogą się one ubiegać tylko o jedno dofinansowanie. Warto pamiętać, że wniosek o dodatek energetyczny mają prawo złożyć tylko te gospodarstwa domowe, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To warunek konieczny i urzędnicy będą to kontrolować.

Dodatek elektryczny nie przysługuje rodzinom, których domowa instalacja jest zasilana panelami fotowoltaicznych. Nawet w sytuacji, gdy do ogrzewania wykorzystują pompę ciepła. O dofinansowanie prądu nie mogą też wnioskować gospodarstwa domowe, które już wcześniej złożyły wniosek o dopłatę do węgla, gazu skroplonego LPG lub innego opału.

W kwestii wysokości dopłat określone zostały dwie wartości, które będą rozpatrywane na podstawie zużycia prądu z 2021 roku. W przypadku, gdy odbiorca zużył do 5000 kWh energii, będzie mógł uzyskać w ramach wsparcia 1000 złotych. Można będzie natomiast liczyć na kwotę wynoszącą 1500 złotych, jeśli przekroczymy wartość zużycia na poziomie 5000 kWh.

Zgodnie z artykułem 30 pkt. 5 ustawy. Dodatkowe środki na rzecz dodatku elektrycznego będą wypłacane najpóźniej w terminie 31 marca 2023 roku.

Wniosek o wypłatę dodatku do prądu 2022. Co musisz wpisać w formularzu i gdzie trzeba go wniosek o dopłatę do prądu?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący dofinansowania prądu. W witrynie RCL wyświetla się też wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Będzie on również dostępny m.in. w urzędach gmin i w witrynie gov.pl. Formularz wypełniamy wielkimi literami, a w kratkach możemy wstawić wyłącznie ptaszek lub krzyżyk. We wniosku musimy zawrzeć jedynie podstawowe informacje, więc wypełnienie go jest proste i powinno zająć nam niewiele czasu.

Formularz o dodatek elektryczny 2022 zawiera pola na wpisanie m.in. takich danych:

  • imię i nazwisko osoby wnioskującej,
  • nr PESEL,
  • obywatelstwo,
  • numer i seria dokumentu tożsamości (jeśli nie dysponujemy nr PESEL),
  • miejsce zamieszkania (dokładny adres wraz z kodem pocztowym),
  • numer rachunku bankowego, na który mają wpłynąć pieniądze,
  • rodzaj źródła ciepła (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny),
  • adres e-mail (na który będzie przesłana informacja, że dodatek został przyznany).

We wniosku trzeba też zadeklarować, ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Jeśli jest ono wieloosobowe, musimy podać dane wszystkich jego członków.

Od kiedy można składać wniosek o dodatek elektryczny? Zapisz sobie te terminy

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć osobiście, on-line (ePUAP i profil zaufany) i wysłać listem poleconym do lokalnego urzędu gminy – w zależności od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Formularze mają być przyjmowane od 1 grudnia 2022. Czas na złożenie wniosku o dofinansowanie prądu będziemy mieć do 1 lutego 2023 roku.

Wniosek o dodatek elektryczny może złożyć jedynie osoba pełnoletnia, a pieniądze zostaną przelane maksymalnie w ciągu 30 dni (kalendarzowych) bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie mógł je odebrać w kasie urzędu gminy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version