Kilka dni temu informowaliśmy na naszym blogu o przyznaniu przez Radę Miasta Krakowa nagrody im. Stanisława Vincenza ukraińskiej poetce, pisarce i eseistce a przede wszystkim gloryfikatorce kultu UPA, Szuchewycza i Bandery Oksanie Zabużko. Młodzież Wszechpolska wyznawczyni kultu bandery chciała zadać podczas spotkania niewygodne pytania dotyczące Wołynia.

POWIĄZANY: Kraków przyznaje nagrodę Ukraince za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury

Przypominamy, że według propagandystów obecnie żyjących na nasz rachunek UPA była organizacją walczącą o demokrację Ukraińców a zbrodnia wołyńska to wina Polaków.

W sieci pojawiły się nagrania z jednego ze spotkań z Zabużko. Przedstawiciele krakowskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej próbowali zadać Ukraince niewygodne pytania dotyczące Wołynia. Prowadzący spotkanie próbowali tego za wszelką cenę uniknąć.

– Chciałabym zapytać przede wszystkim o rzecz, która mnie zaintrygowała bardzo, czytając jeden wywiad z panią, chciałabym wiedzieć, jak to jest z pani opinią na temat Rzezi Wołyńskiej, ponieważ z tego, co słyszałam (…) – mówiła dziewczyna. Wręczyła także Ukraince książkę na temat zbrodni UPA, mimo że przerwano jej wypowiedź.

Obecni na sali inni członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zaczęli skandować „hańba”, „Bandera won za Don” oraz „stop kłamstwom historycznym”.

Młodzież Wszechpolska na spotkanie banderówki przyniosła ze sobą także wymowne transparenty.

Młodzież Wszechpolska, która nie zgadza się z decyzją Rady Miasta Krakowa, napisała także list otwarty ws. uhonorowania gloryfikatorki banderyzmu i rozpowszechniania w tym zakresie dezinformacji, która akceptowana jest przez krakowskich rajców.

„Powiedzieć, że wybór ten jest kontrowersyjny, byłoby zupełnym niedomówieniem. Nominowana aktywnie bowiem działa na rzecz podsycania antagonizmów polsko- ukraińskich. Gloryfikuje postać Romana Szuchewycza, jednego z głównych sprawców ludobójstwa Polaków, nazywając go człowiekiem, który «w pojedynkę zmienił bieg historii»” – wskazano.

„Oksana Zabużko relatywizuje same masowe mordy dokonane przez ukraińskich szowinistów. Twierdzi, że prace polskich historyków poświęcone temu wydarzeniu są fałszywe, przesycone propagandą, mają wreszcie na celu celowe wzbudzenie niechęci do Ukraińców. Samą zbrodnię wołyńską, jedną z najstraszliwszych zbrodni popełnionych na narodzie polskim określ mianem «nieistniejącej krzywdy»” – czytamy dalej.

„Honorowanie negacjonistki historycznej, bezczeszczącej pamięć o bestialsko zabitych Polakach może na stosunki pomiędzy naszymi narodami wpłynąć wyłącznie w najgorszy sposób – wywołując konflikty, budując podziały, wrogość i pretensje.
Decyzja krakowskiej rady miejskiej to zatem nie tylko dowód ojkofobii i obojętności decydentów względem własnej wspólnoty i jej historycznych doświadczeń. To także świadectwo bezrefleksyjności” – podkreślono.

Z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej powstała także petycja „Dość gloryfikowania zbrodniarzy z UPA. Powiedz NIE kłamstwom historycznym!”. Można ją podpisać, klikając TUTAJ.

UPA powstała w październiku 1942 roku. Od początku 1943 r. ukraińscy nacjonaliści dokonywali mordowań i wypędzania Polaków z ich domów. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery i podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. Określenie to ukrywało zamiar, jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków. Określenie „Zbrodnia Wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim. W minionych trzydziestu latach istnienia niepodległej Ukrainy polskie instytucje i działacze środowisk kresowych podejmowali wiele prób ekshumacji i upamiętnienia ofiar zbrodni UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Tylko niewielka część tych wysiłków zakończyła się powodzeniem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version