Już od przeszłego roku w życie wchodzi nowelizacja Prawa budowalnego, a wraz z nią sporo ważnych zmian. Dotyczą one m.in. możliwości budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia, cyfryzacji procesu inwestycyjnego czy likwidacji niezbędnej do tej pory zgody na użytkowanie. Większość z nich zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2023 r. Zdjęcie

Przepisy pozwalają dziś zbudować dom bez pozwolenia do 70 m kw. Od 2023 r. to ograniczenie metrażu jednak zniknie i każdy, kto spełnia rządowe kryteria, będzie mógł przystąpić do budowy domu bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Zobacz, komu będzie przysługiwało takie prawo.

Dom bez pozwolenia – co zmieni się od 2023 r.?

Od 2023 r. całkowicie zniknie konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku wznoszenia domu jednorodzinnego – zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda. Jak podaje PAP, budynek stawiany na zgłoszenie będzie mógł mieć dowolny metraż, a nie – jak teraz – maksymalnie 70 m kw. Dla wszystkich marzących o własnym domu oznacza to znaczne uproszczenie biurokracji.

– To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – zachwala zmiany Buda cytowany przez gunb.gov.pl.

Jak podał rząd, od 1 stycznia przyszłego roku pozwolenie na budowę nie będzie wymagane, jeśli:

  • inwestor chce zbudować dom jednorodzinny,
  • budynek ma mieć maksymalnie dwie kondygnacje,
  • dom powstaje na własny użytek (służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora).

Jak widać, z powyższych zasad wynika, że z uproszczonych procedur dotyczących domu bez pozwolenia nie będą mogli korzystać deweloperzy stawiający budynki w celu ich natychmiastowej sprzedaży.

Zmiany w 2023 roku: Nowa Baza Projektów Budowlanych

Nowelizacja Prawa budowlanego zakłada także usprawnienie działania urzędów. W tym celu stworzona zostanie  Baza Projektów Budowlanych. Dzięki niej organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego będą miały łatwy dostęp do projektów. 

Dzięki temu inwestor nie będzie już musiał dołączać projektu budynku do każdego składanego wniosku – wystarczy, że poda jego indywidualny numer ewidencyjny. Organ weryfikujący będzie miał natomiast dostęp do wygodniejszej w obsłudze wersji online. 

Kary za nieterminowe wydanie pozwolenia na rozbiórkę

Wydawanie pozwoleń na rozbiórkę budynku do tej pory nie było ujednolicone, co wzbudzało wiele kontrowersji. Czas oczekiwania na wydanie zgody często był bardzo długi, co blokowało wiele inwestycji. 

Od 2023 r. ma się to zmienić. Nowe Prawo budowlane zakłada wprowadzenie rejestrów, w których ewidencjonowane będą nie tylko wnioski o budowę, ale również o rozbiórkę. Pojawią się również kary za nieterminowe wydawanie decyzji. 

Zmiany w prawie budowlanym – Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

W ramach zmian w Prawie budowlanym powołano Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB). Jej celem jest zbieranie danych o źródłach ogrzewania budynków i termomodernizacji. Ma one również pomóc w likwidacji pieców starej generacji, czyli tzw. kopciuchów. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. buduj samarytaninie on

    Im więcej Polacy wybudują tym więcej zostanie do przejęcia nieruchomości, wiadomo przez kogo. Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. Działasz na rzecz zrównoważonego haraczu.

Napisz Komentarz

Exit mobile version