W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku, zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zmienionej ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Nowością jest określenie zasad dokonywania korekt i terminów, w którym mają być zwracane nienależne wpłaty do PPK. To efekt nowelizacji przepisów z maja 2022 r.

Chodzi o ustawę z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, która w art. 125 zmieniła ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK). Część zmienionych przepisów zaczęła obowiązywać 4 czerwca, a część weszła w życie 21 listopada. Jedną z najważniejszych zmian, która dotyczy pracodawców jest nowy, dodany w przepisów odnoszących się do zasad obliczania, pobierania lub dokonywania wpłat, art. 28a. Przepis ten wprowadza tak potrzebne zasady dokonywania korekt, których nie przewidywała obowiązująca ustawa o PPK w sytuacji dokonania nienależnych wpłat na PPK. Te przepisy będą kluczowe przede wszystkim dla pracodawców jako dokonujących wpłat na PPK za swoich pracowników. Ale ważne będą też np. dla PFR. Wprowadzenie takich przepisów postulowali od dawna eksperci. Bo choć rynek i praktyka wypracowała już metody postępowania w takich przypadkach, to nowe regulacje jako podstawa dokonywanych korekt w rozliczeniach były postulowane.

Przykładowe problemy, których nie rozwiązywało obowiązujące prawo

Problemy wynikają najczęściej ze zwykłych omyłek. Gdy np. pracodawca, dokonując wpłaty do PPK za konkretnego pracownika, kliknie o jedno zero za dużo. W ten sposób zobowiązany zostanie do uregulowania wpłaty na PPK, której część będzie kwotą nienależną. Inną kwestią, która mogła być źródłem wątpliwości do tego, jak postąpić, była sytuacja, gdy pracodawca dokonał  wpłaty na PPK od pracownika, który w międzyczasie złożył deklarację o rezygnacji z oszczędzania w PPK, albo gdy pracodawca pobierze wpłatę od pracownika wykonującego pracę na rzecz innego podmiotu w ramach tzw. outsourcingu pracowniczego, którego ZUS zakwestionuje potem jako pracownika u tego pracodawcy. Może to być też sytuacja przelania przez PFR wpłaty powitalnej czy dopłaty rocznej na konto pracownika, za którego pracodawca odprowadził wprawdzie kilka wpłat na PPK, ale potem zorientował się, że nie powinien tego robić, bo pracownik jest zatrudniony na umowę o dzieło. W międzyczasie jednak PFR zdążył przekazać wpłatę powitalną.

W takich sytuacjach instytucje finansowe pozwalały na dyskontowanie wpłat w następnym miesiącu. Teraz będzie przepis, na mocy którego nienależne wpłaty będą podlegały zwrotowi, czyli nowy art. 28a ustawy o PPK.

W jakim terminie zwracane będą nienależne wpłaty?

Zgodnie z art. 28a ustawy o PPK, wpłaty dokonywane do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne w całości lub w części, podlegają zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę, wpłatę powitalną lub dopłatę roczną.

Wpłaty finansowane przez osobę, na rzecz której są dokonywane wpłaty, oraz wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający, które okazały się nienależne w całości lub w części oraz za które nie zostały nabyte jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego lub jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, lub które nie zostały przeliczone na jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego, instytucja finansowa niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych po powzięciu informacji, że wpłaty okazały się nienależne, zwraca:

  • tej osobie – w przypadku wpłat przez nią finansowanych, przy czym zwrotu dokonuje się na rachunek bankowy tej osoby, a jeżeli instytucja finansowa nie posiada informacji o numerze takiego rachunku – na rachunek bankowy podmiotu zatrudniającego;
  • podmiotowi zatrudniającemu – w przypadku wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający, przy czym zwrotu dokonuje się na rachunek bankowy tego podmiotu.

W przypadku gdy instytucja finansowa przekazała kwotę, którą jest obowiązana zwrócić osobie, o której mowa w ust. 5 pkt 1, na rachunek bankowy podmiotu zatrudniającego, podmiot zatrudniający jest obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania tej kwoty, przekazać tę kwotę tej osobie.

Nowością będzie też wymóg przekazania przez instytucję finansową do ewidencji PPK informacji o dokonanych zwrotach wpłat, które okazały się nienależne w całości lub w części, ze wskazaniem kwoty zwrotu w podziale na zwrot z wpłat osoby, na rzecz której dokonano zwrotu, podmiotu zatrudniającego oraz wpłaty powitalnej, i dopłat rocznych.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version