W czwartek rano spora część naszego kraju znalazła się pod listopadowym śniegiem. Śnieżna pokrywa zasypała wiele miast we wschodniej i centralnej Polsce.

Do kraju nadciąga niż nazywany cyklonem genueńskim. Co najmniej do czwartku wieczorem w środkowej, wschodniej i południowej część Polski prognozowane są intensywne opady śniegu, w związku z czym zostały wydane ostrzeżenia 1. stopnia – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW w dziewięciu regionach

Chodzi o dziewięć regionów. To całe obszary województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego oraz wschodnie części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.

Już w nocy czekają opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu lub mżawki, opady miejscami marznące powodujące gołoledź.

W Beskidach i Tatrach spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Lokalnie mgła lub mgła marznąca może ograniczać widzialność do 200 m.

Temperatura minimalna w nocy wyniesie od -5 st. C na północnym wschodzie, około -2 st. C w centrum do 2 st. C na północnym zachodzie. Wysoko w górach wiatr będzie dość silny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Opadu śniegu w łódzkim

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu w południowo-wschodniej części woj. łódzkiego w czwartek. Obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w środę ostrzeżeniu, mocno padać w Łódzkiem może w czwartek od godz. 4 do 18.

„Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 10 do 15 cm” – przekazało IMGW.

Zjawisko może wystąpić w południowo-wschodniej części woj. łódzkiego, w powiatach: brzezińskim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, piotrkowskim, radomszczańskim, rawskim, skierniewickim i tomaszowskim. Obowiązuje tam ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Opady śniegu w podkarpackim

IMGW wydał też ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu we wszystkich powiatach Podkarpacia. Dodatkowo w części regionu prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Zapowiadane opady śniegu mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska, które przewidywane jest od wieczora w środę do południa w czwartek, wynosi 90 proc.

Dodatkowo IMGW ostrzega przed słabymi opadami marznącego deszczu lub mżawki, które mogą powodować gołoledź.

Takie zjawisko pogodowe prognozowane jest w powiatach: bieszczadzkim, brzozowskim, jasielskim, krośnieńskim, leskim, przemyskim, sanockim i strzyżowskim oraz w Krośnie i Przemyślu. Prawdopodobieństwo wystąpienia określono na 80 proc.

Opady śniegu w lubelskim

Ponadto śnieg spodziewany jest w woj. lubelskim. Tu także ma spaść od 10 do 15 centymetrów białego puchu.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 19 w środę do południa w czwartek w całym woj. lubelskim.

IMGW ostrzegł także przed opadami marznącymi w całym regionie. „Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź” – poinformowano.

Alert obowiązuje w powiatach: bialskim, chełmskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, lubartowskim, łęczyńskim, łukowskim, parczewskim, radzyńskim, świdnickim, tomaszowskim, włodawskim i miastach Biała Podlaska, Chełm i Zamość (w środę do godz. 22), biłgorajskim i janowskim (w środę od godz. 19 do 24), kraśnickim, lubelskim, opolskim, puławskim, ryckim i w Lublinie (od godz. 21 w środę do godz. 3 w czwartek).

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów śniegu w regionie określono na 90 proc., natomiast opadów marznących na 80 proc. (pow. biłgorajski i janowski) i 70 proc. (pozostałe powiaty).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version