Spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona z przedstawicielami europejskiego biznesu było wyraźnym sygnałem dla USA, że Europa „opamiętała się” i stanęła w obronie swoich interesów – wynika z artykułu CCTV.

POLECAMY: Media: UE będzie dotować przemysł, aby chronić się przed konkurencją z USA

Według autora, na początku tygodnia francuski przywódca gościł na bankiecie dla europejskich biznesmenów i nie był to zwykły obiad, ale „gorzka próba zatrzymania ich we Francji”. „Macron próbował wysłać im wiadomość: zostańcie, nie wyjeżdżajcie” – pisze.

Politycy w całej Europie obawiają się teraz bardziej niż kiedykolwiek, że lokalne branże przeniosą się do USA – czytamy w artykule. Na przykład stabilne koszty energii w stanach i hojne dotacje od rządu USA w ramach Inflation Relief Act sprawiły, że europejskie przedsiębiorstwa nie mają wyboru i muszą „odwrócić się” od UE.

Jak wskazuje CCTV, coraz więcej Europejczyków wyraźnie widzi „prawdziwą kalkulację USA”: wykorzystanie kryzysu ukraińskiego do osłabienia strategicznej autonomii Europy, a także do czerpania zysków z kryzysu energetycznego i podkradania europejskiego przemysłu.

Zdaniem autora, po „wyciągnięciu wniosków z bolesnych doświadczeń” i stawieniu czoła „tyrańskiej” polityce „America first”, kraje europejskie zaczęły teraz walczyć z tym zjawiskiem.

„Kraje europejskie próbują zerwać z nawykiem 'tańczenia do melodii USA’ i szukają sposobów nastrategiczną autonomię. Bankiet w pałacu Elysee był wyraźnym sygnałem” – podsumowuje.

Wcześniej europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że KE wysłała pisemne ostrzeżenie do Waszyngtonu, domagając się zmiany szeregu klauzul w amerykańskiej ustawie o redukcji inflacji (IRA), które są sprzeczne z normami WTO, zaznaczając, że UE będzie gotowa podjąć środki odwetowe w celu ochrony swoich producentów. Europejski komisarz podkreślił, że ustawa, która zakłada 370 mld dolarów na sprowadzenie produkcji do USA i stworzenie miejsc pracy, „narusza zasady uczciwej konkurencji”.

We wrześniu rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Shu Jueting również zgłosił zastrzeżenia do ustawy, zauważając, że USA jako członek WTO są zobowiązane do prowadzenia polityki inwestycyjnej zgodnie z zasadami organizacji i ochrony procedur uczciwej konkurencji.

Ustawa, podpisana w sierpniu przez prezydenta USA Joe Bidena, miałaby m.in. przedłużyć dotacje podatkowe na zakup samochodów elektrycznych, które są montowane w Ameryce Północnej i wykorzystują akumulatory wyprodukowane w USA z lokalnie wytwarzanych materiałów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version