Ostatnio coraz częściej słyszymy o nowym trendzie w wykorzystywaniu gazu płynnego LPG do ogrzewania gospodarstw domowych. To paliwo zyskuje na popularności, ale prognozy wskazują na nadchodzące zmiany, które mogą uczynić go paliwem przyszłości. Jakie innowacje się kryją? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule, który zagłębia się w kwestię, jakie paliwo będzie odgrywać kluczową rolę w najbliższych latach.

Nowe LPG w Polsce! Twoja stacja już wprowadziła zmiany?

Mówimy tutaj o bioLPG, które wkrótce może stać się kluczowym elementem w kontekście przyszłego zapotrzebowania na paliwa. Jest to rezultat regulacji Unii Europejskiej, które nakładają wymóg osiągnięcia zeroemisyjności w budynkach mieszkalnych do około 2030 roku. BioLPG to rodzaj paliwa pochodzący z przetwarzania odpadów, co zapowiada rewolucję w sposobie pozyskiwania energii.

„Dyrektywa unijna, która wkrótce wejdzie w życie, określa ramy czasowe do 2030 roku. Warto być krok przed tymi regulacjami, ponieważ ich zapisy są już w dużej mierze ustalone. Termin 2030 jest praktycznie niepodważalny” – zaznaczył Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), w rozmowie z serwisem eNewsroom cytowanym przez Interię.

BioLPG może stać się doskonałym źródłem energii dla obszarów, które nie są objęte siecią dystrybucji gazu ziemnego. Na przykład w Czechach, co może być zaskakujące, brak dostępu do gazu nie dotyczy tylko odległych obszarów górskich czy terenów przygranicznych. Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego znaczący odsetek gmin, w których brakuje dostępu do gazu, znajduje się głównie w regionach Czech Środkowych i Południowych. W niektórych powiatach w ponad 80% gmin nie ma infrastruktury gazowej. „W Unii Europejskiej, takie obszary stanowią 83% obszaru gmin wiejskich. Istnieje prawie 50 milionów gospodarstw domowych, z których większość nie ma dostępu do sieci dystrybucji gazu ziemnego, co sprawia, że są to tzw. gospodarstwa pozasieciowe” – przypomniała Ewa Abramiuk-Lété, dyrektor generalny Liquid Gas Europe.

Gaz płynny BIOLPG to alternatywa dla aktualnie wykorzystywanych paliw

„Gaz płynny LPG, a także bioLPG, stanowi cenną alternatywę dla tych surowców, które wykorzystujemy aktualnie. Dotyczy to przede wszystkim węgla kamiennego, z którym są poważne problemy – bo sprowadzamy go z zagranicy. Jest to surowiec aktualnie drogi, a przede wszystkim jest to surowiec wysokoemisyjny – w związku z tym będzie musiał być wycofywany w dosyć szybkim tempie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu kilka milionów gospodarstw domowych korzysta z węgla do ogrzewania, a więc mamy tutaj bardzo duży potencjał dotyczący wymiany źródła ciepła. Aby kontynuować tę ciężką drogę, którą wykonaliśmy w ostatnich latach w ramach programu Czyste Powietrze – działań obliczonych na wymianę tych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów na piece o wyższej klasie i niższej emisyjności – powinniśmy zwrócić swoją uwagę na piece na gaz płynny LPG. Jest to surowiec niskoemisyjny, dostępny i tańszy od pozostałych źródeł ciepła. A już w najbliższej przyszłości będzie całkowicie zeroemisyjny i ekologiczny z racji wykorzystania bioLPG, czyli paliwa powstałego z odpadów” – zaznaczył ekspert.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version