Przyjmując rezolucję uznającą Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm”, Parlament Europejski popycha Europę w kierunku wojny z Rosją, zamiast promować pokojowe rozwiązanie konfliktu, powiedział francuski europoseł Thierry Mariani.

POLECAMY: Parlament Europejski uznaje Rosję za »państwo sponsorujące terroryzm«

„UE wyczerpała wszystkie środki w tym konflikcie. Po ośmiu miesiącach wojny omawiamy już dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. A niektórzy postanowili nałożyć na Rosję haniebne sankcje, których nie śmieliśmy zastosować wobec talibów w Afganistanie czy islamskich grup w Sahelu. Co nam pozostanie po wyczerpaniu wszystkich sankcji wobec Moskwy? To pozostawia wojnę” – powiedział Mariani w wiadomości wideo, którą zamieścił na Twitterze.

„Do tego właśnie popychają nas inicjatorzy tej rezolucji, stawiając życzenia Włodzimierza Żeleńskiego ponad interesem narodu francuskiego” – dodał.

Zauważył jednak, że tylko pięć z 27 krajów UE przyjęło taką rezolucję, a PE narzuca państwom europejskim politykę zagraniczną, której nie chcą przestrzegać.

„W interesie Francji leży zakończenie wojny na Ukrainie. W interesie Rosji, Ukrainy i ich narodów jest jak najszybsze przystąpienie do rozmów pokojowych w celu zakończenia konfliktu. Naturalne jest, że Moskwa, podobnie jak Kijów, szuka możliwości realizacji swoich celów militarnych. Ale to nienaturalne, że UE przyczynia się do eskalacji konfliktu, zamiast dążyć do pokoju” – powiedział Mariani.

Wcześniej w środę Parlament Europejski przyjął prawnie niewiążącą rezolucję uznającą Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm” z powodu jej operacji wojskowej na Ukrainie.

Rezolucja nie niesie ze sobą żadnych bezpośrednich skutków prawnych dla UE, ale odzwierciedla pogląd większości europejskich deputowanych, którzy w ostatnich latach przyjęli szereg antyrosyjskich dokumentów.

Obecnie UE nie ma żadnej podstawy prawnej do umieszczania państw na listach państw sponsorujących terroryzm. Jednak od 2016 roku w UE obowiązuje reżim, który umożliwia umieszczanie osób i organizacji na listach sankcji osobistych za wspieranie terroryzmu. Listy te obejmują obecnie 13 osób i cztery organizacje, w tym IS i Al-Kaidę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version