Policja wychodzi z akcją pod nazwą „Bezpieczne Andrzejki 2022” w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w okresie obchodów andrzejkowych. Kierowcy muszą się liczyć z większą ilością kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy na drogach. Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomina o konieczności przestrzegania przepisów i o tym, aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.

W nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja, tradycyjnie obchodzone są andrzejki, a dla wielu osób są one okazją do zorganizowania zabawy. Jednakże, niektórzy mogą zdecydować się na świętowanie również w weekend i dla nich również przypominają o obowiązujących przepisach dotyczących prowadzenia pojazdów, które mają na celu zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Policja dokłada starań, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach i zachęca do stosowania się do zasad bezpieczeństwa podczas andrzejek.

Dodał, że kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach.

„Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego hasło »Piłeś? Nie jedź!« powinno przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok” – podkreślił nadkom. Robert Opas.

Przypominał, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość kierującego.

„Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach policji” – poradził.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo.

„O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników drogi” – zaznaczył nadkom. Robert Opas.

Przytoczył też statystyki. Tylko w tym roku zatrzymano ponad 88 tys. nietrzeźwych kierowców (rok temu było ich ponad 84 tys.). Ponad 45 tys. z nich miało w organizmie 0,5 promila i więcej.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version