Pogoda długoterminowa. Dużo chłodniejsza druga połowa listopada, grudzień rozpocznie się z systematycznym spadkiem temperatury w całym kraju

W ostatnich dniach listopada na wschodzie kraju będzie około 0 stopni Celsjusza, a na zachodzie do 5 st. C. Później, na początku grudnia, we wschodniej Polsce zrobi się mroźno, do -2 i -3 stopni w ciągu dnia, a tymczasem zachodnia część kraju będzie nadal z temperaturą dodatnią, do 3-4 stopni. Kolejne dni to dalsze ochłodzenie i po 10 grudnia nigdzie w Polsce nie będzie temperatury dodatniej – na wschodzie ma być mróz do -6 st. w ciągu dnia, a na zachodzie najwyżej 0 st.

Zgodnie z prognozami druga połowa listopada 2022, charakteryzuje się dużo niższymi wartościami na termometrach w całej Polsce. We wschodniej połowie kraju w minionych dniach występowała lekka zima termiczna z utrzymującą się przez całkiem sporą pokrywą śnieżną. Natomiast na pozostałym obszarze utrzymywało się zaawansowane termiczne przedzimie.

Nie można wykluczyć, że już w pierwszej dekadzie ostatniego miesiąca roku, zdarzą się spadki temperatury do wartości dwucyfrowych w porze nocnej. Szczególnie większego mrozu spodziewamy się na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu. Ilość opadów na przełomie listopada i w pierwszej dekadzie grudnia będzie poniżej normy wieloletniej. Opady deszczu, mieszane i śniegu, jeśli miejscami zdarzą się, to będą słabe i mocno rozproszone, a to za sprawą dominacji

Mróz w Europie. Potężny wyż na wschodzie

Już teraz silny antycyklon z ciśnieniem nawet do 1050 hPa rozbudował się daleko nad centralną Rosją. Przynosi on mróz do -30 stopni. Jednak w obecnym okresie tak duże spadki temperatury występują daleko, na granicy Europy i Azji. Całkowicie nas to nie dotyczy, jednak sytuacja będzie się zmieniać. Spójrzmy na prognozowaną sytuację baryczną na końcówkę dekady grudnia.

Pogoda na grudzień

Trend ochłodzenia w Polsce, w trakcie pierwszej połowy grudnia ma przeważać. Wskazuje na to większość wiązek prognostycznych, w tym czarna ze średnią wszystkich. Mogą się jednak zdarzyć podejścia łagodniejszych mas powietrza w obszar oddziaływania wyżu ze strefami opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu na co wskazuje kontrolna wiązka niebieska. Rozbieżności między prognozami są jednak spore, zwłaszcza po 5 grudnia. O ile model GFS i ECMWF wskazują na możliwe ochłodzenie w Polsce z wariantem nielicznych regionów z przejściowo dodatnią temperaturą w dzień, to kanadyjski model GEM wskazuje trend mocnego oddziaływania wyżu z trwalszym występowaniem mrozu przez całą dobę na znacznym obszarze kraju.

sc:fanipogody

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version