Osoby będące właścicielami nieruchomości muszą przygotować się na zdecydowanie większy podatek od nowego roku. Jego maksymalna stawka corocznie ogłaszana jest przez Ministerstwo Finansów. Już dziś wiadomo, że w 2023 r. podatek wzrośnie aż o kilkanaście procent. To natomiast odbije się na kieszeni właścicieli domów i działek.

Podatek od nieruchomości to opłata lokalna, do  której regulowania zobowiązani są właściciel, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści budynków oraz gruntów. Zasila budżet gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość.

Wysokość podatku od nieruchomości jest zmienna – ustala się ją w zależności od rodzaju oraz wielkości nieruchomości, a także jej lokalizacji. 

Podatek od nieruchomości  – w jaki sposób się go nalicza?

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości wyliczana jest w oparciu o zapisy Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jej wysokość ogłaszana jest przez resort finansów na podstawie danych zgromadzonych w pierwszym półroczu poprzedniego roku. 

O ostatecznej wysokości podatku decydują jednak gminy. Mogą one przyjąć najwyższą stawkę lub ustalić niższy wymiar, np. pozostawiając ubiegłoroczną wysokości opłat.

O ile wzrośnie podatek od nieruchomości?

Wszystko zaczęło się w Ministerstwie Finansów. Już w lipcu ogłosiło ono, że podatek od nieruchomości w 2023 roku będzie mógł być podniesiony, ale maksymalnie o 11,8%. Wszystko za sprawą nowych stawek maksymalnych (takich jak 1 zł/m2 w budynku mieszkalnym 1,16zł/m2 od nieruchomości gruntowej związanej z prowadzonym biznesem). MF zrobiło to z uwagi na już wtedy bardzo wysoką inflację. Widać zresztą, że lipcowa decyzja i tak nie uwzględniła tego ile wynosi ona obecnie (a ów wskaźnik to aktualnie 17,9%!). W każdym razie resort finansów dał samorządom zielone światło na podniesienie podatków od nieruchomości, dając im jednak wyraźny górny limit, powyżej którego te stawki wykroczyć nie mogą.

Wiele miast uznało, że skorzysta z tej maksymalnej stawki zakładającej o blisko 12 procent wyższy podatek od nieruchomości w 2023 roku niż w 2022. Tak zrobiła między innymi Warszawa. Tu akurat nie ma co się dziwić, bo zwyczajowo właśnie w stolicy, najbogatszym mieście w Polsce, ten podatek jest najwyższy. Ale na podobny ruch zdecydowały się w tym roku również władze Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także Poznania czy Wrocławia. To ostatnie miasto liczy na to, że za sprawą wzrostu stawki tego podatku do budżetu w ciągu roku wpłynie około 40 milionów złotych więcej. Z kolei Tczew, który również zdecydował się na maksymalną podwyżkę, planuje zarobić dodatkowe 3,2 miliona złotych. Na mniejszą podwyżkę zdecydowała się Legnica (wzrost stawki dla osób fizycznych z 0,54 na 0,52 za metr kwadratowy).

Osoby, które stały się właścicielami nieruchomości objętych podatkiem są zobowiązane do złożenia w urzędzie gminy deklaracji DN-1 oraz IN-1 w maksymalnym terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Dokument ten powinien zawierać szczegółowe informacje o rodzaju, wielkości oraz położeniu nieruchomości. Na podstawie tych deklaracji wyliczana jest wysokość podatku.

Wzrost maksymalnej stawki. Ile wyniesie podatek od nieruchomości 2023? 

Na wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości wpływa wiele czynników, takich jak np. aktualna sytuacja polityczna czy gospodarcza. W tym roku najważniejszym branym pod uwagę czynnikiem była inflacja. Jej wysokość na dzień wyliczeń wyniosła 11.8 proc

Ministerstwo Finansów zdecydowało więc, że właśnie o tyle podniesie przyszłoroczne stawki podatku. Zostały one wyszczególnione w obwieszczeniu ministra  z 28 lipca 2022 roku.

W jakim terminie trzeba zapłacić podatek od nieruchomości?

Właściciele domów, mieszkań, gruntów i budynków użytkowych zobowiązani są do regulowania podatku w 4 ratach. Pierwsza z nich wypada 15 marca każdego roku, natomiast kolejne 15 maja, września i listopada.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Okupant musi Polaków gnębić i sprowadzać że wszystkich stron przestępców co podpalają mieszkania i samochody. Duda musi odejść z tą swoją ekipą.

Napisz Komentarz

Exit mobile version