Upełnoletnienie się dziecka nie oznacza, że nie może ono liczyć na alimenty od rodziców. Studiujące dzieci niejednokrotnie inicjują postępowania o alimenty. Jakie okoliczności są brane pod uwagę w sprawach tego rodzaju?

Maciej, student prawa, pozwał ojca Damiana o alimenty. Jego zajęcia są realizowane od poniedziałku do piątku. Maciej wskazuje, że po zajęciach (wykładach i ćwiczeniach) musi dużo się uczyć. W jego przekonaniu alimenty powinny wynieść 2 tys. zł miesięcznie.

Damian domagał się oddalenia powództwa. Jego zdaniem, studiujący syn może podjąć pracę i samodzielnie się utrzymać. Damian zwrócił uwagę, iż choć matka Macieja zmarła przed rokiem i tylko na nim spoczywa obowiązek utrzymania dziecka, nie powinien obecnie płacić na niego żadnych alimentów. Damian podkreślił, iż jego syn może pracować dorywczo, np. rozwozić pizzę, bądź udzielać korepetycji z prawa rzymskiego. Pozwany zwrócił uwagę, że, gdy wiele lat temu studiował, podejmował różne aktywności, by mógł się samodzielnie utrzymać i odciążyć finansowo swoich rodziców.

Maciej uważa natomiast, że nie powinien pracować – większość z jego znajomych, którzy podjęli pracę na studiach deklarują, że nie mają czasu na naukę. Maciej przyznał przed sądem, iż wie, że jego ojciec znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.

Kluczowe kwestie w sprawie o alimenty

Czy ojciec ma obowiązek alimentowania syna? Odpowiedź na to pytanie wymaga ustalenia szeregu kwestii.

Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Jednocześnie zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Do istotnych okoliczności należy to, czy Maciej jest osobą samodzielną finansowo. Być może Maciej dysponuje majątkiem. Należy zweryfikować to, czy może on podjąć pracę, np. w ograniczonym zakresie. Znaczenie ma również to, czy ewentualna praca będzie kolidowała z jego nauką. W sporze istotne okoliczności mogą być ustalone w szczególności w oparciu o informacje wynikające z zaświadczenia z uczelni powoda. Dla sądu ważne jest to, czy powód uczy się dobrze, czy regularnie bierze udział w zajęciach, czy zdaje egzaminy. Analizie może być poddany harmonogram zajęć powoda. Sąd z pewnością przeprowadzi również przesłuchanie stron i zweryfikuje dokumentację przedstawioną przez strony (zaświadczenie pozwanego o zarobkach, faktury VAT, itp).

Mediator może pomóc

W sprawach tego rodzaju szczególnie ważne jest podejmowanie prób wypracowania porozumienia. Drogą do tego może być mediacja lub ugoda sądowa. Być może stronom uda się osiągnąć porozumienie. Przykładowo, powód uzyska alimenty, ale w niższym wymiarze niż deklarował w pozwie; uzna, że może on okresowo podejmować pracę (np. w okresie ferii i wakacji). Warto zarówno przed procesem, jak i w jego toku rozważyć skorzystanie z pomocy mediatora. Jeśli spór nie zostanie zakończony polubownie, sprawę rozstrzygnie sąd.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version