Rada UE w poniedziałek jednogłośnie zatwierdziła decyzję o dodaniu obchodzenia lub naruszania europejskich sankcji do unijnej listy przestępstw – podała Rada w oświadczeniu.

Komisja Europejska zaproponowała dodanie obchodzenia sankcji do listy przestępstw jeszcze w maju tego roku. Wcześniej europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że przyjęcie takiej decyzji utoruje drogę do konfiskaty aktywów rosyjskiego biznesu.

POLECAMY: Alkohol jest transportowany jako »przybory kuchenne«. Biznes szuka sposobów na obejście antyrosyjskich sankcji

„Rada UE zatwierdziła dziś jednogłośnie decyzję o dodaniu naruszenia sankcji do listy 'przestępstw UE’ zawartych w Traktacie o funkcjonowaniu UE” – napisano w wydanym oświadczeniu. Obecnie przestępstwa kryminalne na poziomie UE obejmują terroryzm, handel ludźmi i wykorzystywanie seksualne kobiet i dzieci, handel narkotykami i bronią, pranie pieniędzy, korupcję, cyberprzestępczość i przestępczość zorganizowaną.

Oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi teraz wniosek dotyczący dyrektywy zawierającej podstawowe zasady dotyczące definicji przestępstw związanych z obchodzeniem i naruszaniem sankcji oraz kar za takie naruszenia. Dyrektywa ta musi być również zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski.

25 maja Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji dotyczących ewentualnej konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów, a także włączenia przestępstw związanych z obchodzeniem sankcji do unijnej listy przestępstw.

Jak stwierdził później europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, odpowiednia dyrektywa zostanie przyjęta w październiku, ale do tej pory nie ujawniono żadnych konkretnych informacji na temat terminu powstania dokumentu. Według komisarza europejskiego po przyjęciu dyrektywy próba obejścia sankcji będzie przestępstwem w całej Unii Europejskiej, co otworzy drogę do konfiskaty aktywów rosyjskich przedsiębiorstw.

Wcześniej unijni urzędnicy mówili, że mogą konfiskować zamrożone fundusze Rosjan w przypadku, gdy istnieją odpowiednie ramy prawne. Według Komisji Europejskiej kraje UE zamroziły już ponad 17,4 mld euro aktywów rosyjskiego biznesu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version