Poseł Grzegorz Braun z mównicy sejmowej podczas swojego przemówienia zaapelował o gest solidarności z „ofiarami wojny, jaką rząd warszawski prowadzi z polską przedsiębiorczością”. Wezwanie posła ma bezpośredni związek z wydarzeniem, jakie miało miejsce w polskim sejmie przed kilkoma dniami podczas posiedzenia OBWE gdzie w geście „solidarności” się z ofiarami wojny* na Ukrainie wygaszono światła na sali plenarnej.

– Pani marszałek, wniosek o przerwę, zwołanie konwentu seniorów celem ustalenia zarządzeń w sprawie przygaszenia świateł w Wysokiej Izbie, może jeszcze lekkiego obniżenia temperatury, w geście solidarności z ofiarami wojny. Wojny, jaką rząd warszawski prowadzi z polską przedsiębiorczością – powiedział Grzegorz Braun.

Jak dodał, z prognozy Głównego Urzędu Statystycznego na ten rok wynika, że chodzi o „250 tys. – ćwierć miliona – polskich biznesów”.

– Rodziny pracodawców, pracobiorców, pracowników; zatrudnionych i tych, którzy zatrudniają. To z nimi się solidaryzujmy, szanowni państwo. I dlatego wnoszę, jak wyżej: przygaszenie świateł, chwila ciszy, westchnienie, moment zadumy i może jeszcze troszkę temperaturę obniżyć, to w Wysokiej Izbie się przyda – skwitował Braun.

Poseł Konfederacji nawiązał w ten sposób do niedawnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Sejmie podczas zakończenia dwudniowych obrad Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. W piątek 25 listopada na sali sejmowej wyłączono światło na „znak solidarności” z Ukrainą. Delegaci na chwilę włączyli latarki w swoich telefonach komórkowych.

Rozpoczynając podsumowanie dwudniowych obrad ZP OBWE, przewodnicząca Zgromadzenia Margareta Cederfelt powiedziała, że na znak solidarność z narodem ukraińskim, sesja nie będzie przebiegała w całości przy włączonym świetle, lecz w ciemności.

Delegaci ZP OBWE na chwilę włączyli funkcję latarki w telefonach i unieśli je w górę. Po tym geście, ponownie włączono oświetlenie sali plenarnej.

Na ZP OBWE do Warszawy przyjechało 200 delegatów z 52 krajów z całego świata. Dwudniowa dyskusja dotyczyła przede wszystkim wojny na Ukrainie i jej wpływu na bezpieczeństwo europejskie. Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; nie było też przedstawicieli Białorusi.

POLECAMY: Proukraińska »władza« nie wpuści delegacji rosyjskiej na posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.

POLECAMY: »Żebrak ukamienowany« Polacy oburzeni wypowiedzią Zełenskiego o obecności Rosji w OBWE

OBJAŚNIENIA zwrotu wojna na Ukrainie w tekście:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version