Przyłącza to urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym oraz zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem.

Definicji przyłączy należy szukać w ustawach regulujących konkretne media, np.

  • przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej,
  • przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym,
  • przyłącze telekomunikacyjne to odcinek linii kablowej podziemnej, linii kablowej nadziemnej lub kanalizacji kablowej, zawarty między złączem rozgałęźnym a zakończeniem tych linii lub kanalizacji w obiekcie budowlanym lub system bezprzewodowy łączący instalację wewnętrzną obiektu budowlanego z węzłem publicznej sieci telekomunikacyjnej, umożliwiający korzystanie w obiekcie budowlanym z publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Formalności przy budowie przyłączy

Zasadą jest, że budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz telekomunikacyjnych wymaga zgłoszenia (art. 29 ust. 1 pkt 23 Prawa budowlanego).

Jednak inwestor może zdecydować, że nie będzie dokonywał zgłoszenia tylko wykona przyłącza na podstawie art. 29a Prawa budowlanego, czyli przepisu, który stanowi, że budowa przyłączy:

  • wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
  • musi być zgodna z przepisami prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Możliwość wyłączenia przyłączy z zakresu opracowania

W przypadku realizacji większych zamierzeń budowlanych inwestorzy decydują się na wyłączanie przyłączy z zakresu opracowania. Warto wiedzieć, że część organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz sądów administracyjnych podważa takie rozwiązanie wskazując, że na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę inwestycja powinna mieć zapewnione wszystkie elementy, które umożliwią jej samodzielne funkcjonowanie.

Jednocześnie funkcjonuje przeciwna linia orzecznicza stanowiąca, że nie ma przekonujących argumentów, by w obowiązującym stanie prawnym nie można było zatwierdzić projektu budowlanego budynku i udzielić pozwolenia na jego budowę, w sytuacji, gdy projekt ten nie zawiera przyłączy (wyrok WSA w Olsztynie z 21 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 1377/16).

Ustawodawca zauważył te rozbieżności i ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw wprowadził do Prawa budowlanego przepis art. 33 ust. 1a o treści: Pozwolenie na budowę obiektu budowlanego może nie obejmować przyłączy wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 23, które są wymagane dla takiego obiektu.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version