Styczniowe kontrakty terminowe na gaz handlują powyżej 1.700 USD za tysiąc metrów sześciennych po raz pierwszy od 13 października, a w ostatnich minutach były na poziomie 1.660 USD, co oznacza wzrost o 6% – wynika z danych londyńskiej giełdy ICE.

Handel otworzył się na poziomie 1 610,8 USD (+2,8%). Cena futures wynosi 1 662,50 USD (+6,1%) na godzinę 12.31 czasu lokalnego. Dotychczasowy high cenowy to 1 777,70 USD (+13.5%). Dynamikę notowań podano na podstawie szacunkowej ceny z poprzedniego dnia handlowego – 1 566,70 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Wzrosła również cena na rynku spot – kontrakt day-ahead na 1 grudnia wzrósł do prawie 1500 dolarów (+4,7%) – wynika z danych giełdy EEX. Notowania gazu rosną w związku z malejącą produkcją energii wiatrowej i chłodniejszą pogodą w Europie.

Produkcja energii wiatrowej w regionie spadła do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 6,3% całkowitej produkcji w środę, jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej WindEurope. Średnia w listopadzie wyniosła 18,9%, a w niektóre dni miesiąca turbiny wiatrowe dostarczały około jednej czwartej europejskiego miksu energetycznego. Średnio w ciągu roku wiatr zaspokaja 15% zapotrzebowania Europy na energię elektryczną.

W tym samym czasie do Europy docierają mrozy. Jak podaje portal woeurope.eu, temperatury w czwartek i piątek mogą spaść poniżej zera stopni w Mińsku i Warszawie, do zera stopni w Kijowie i Kiszyniowie oraz nieco powyżej zera w Wiedniu, Bernie i Belgradzie. Zimniejsze temperatury prognozowane są także dla Berlina, Paryża i Wiednia.

Ceny gazu w regionie wyraźnie wzrosły już wiosną 2021 roku, kiedy cena spotowa indeksu hubu TTF wahała się w granicach 250-300 USD za tysiąc metrów sześciennych. Pod koniec lata liczba ta przekroczyła 600 dolarów, a jesienią wynosiła już 1000 USD. Gwałtowny wzrost cen utrzymał się w 2022 r. Na początku marca kontrakty na gaz na kolejny miesiąc osiągnęły rekordowy poziom 3 892 USD za tysiąc metrów sześciennych z powodu obaw przed zakazem importu rosyjskich surowców energetycznych.

Następnie ceny spadły i w kwietniu i maju były stabilne na poziomie 1000 do 1100 dolarów, ale w czerwcu zaczęły ponownie rosnąć. W sierpniu średnia cena kontraktów terminowych na gaz osiągnęła poziom 2.450 USD za tysiąc metrów sześciennych, natomiast cena spotowa po raz pierwszy przekroczyła 3.200 USD. Pomimo spadku pod koniec listopada do poziomu 1200 – 1400 USD, notowania gazu są kilkukrotnie wyższe od długoterminowej średniej. Tak trwałego wzrostu cen w historii europejskich hubów gazowych nie było od 1996 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version