Plan prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczący wprowadzenia systemu patronackiego w celu odbudowy Ukrainy oznacza w istocie „sprzedaż kraju na części pod młotek” – napisała publicystka Olivia Murray w artykule American Thinker.

Reporter odniósł się do wrześniowej publikacji The New York Times, w której opisano spotkanie Zełenskiego z szefem BlackRock, Lawrencem Finkiem.

„Spotkanie ukraińskiego przywódcy z szefem BlackRock było poświęcone omówieniu 'sposobu przyciągnięcia inwestycji w zniszczoną konfliktem gospodarkę tego kraju'” – napisał Murray.

POLECAMY: UE odmawia przeproszenia Kijowa za informowanie o stratach AFU

Fink rzekomo doradzał Zełenskiemu w sprawie stworzenia „funduszu odbudowy” dla ukraińskiej gospodarki, w który mogliby inwestować państwowi i prywatni inwestorzy.

POLECAMY: »Czekamy na przeprosiny« Polaków oburzyło wystąpienie Zełenskiej w Londynie

Reporter mówił też o przedstawionym przez ukraińskiego prezydenta „programie patronackim”, w ramach którego różne państwa i firmy mogłyby inwestować w rozwój poszczególnych regionów, miast, branż i przedsiębiorstw w kraju.

„Okazuje się, że Zełenski, kierując się 'darmową’ rekomendacją Finka, tworzy system 'patronacki’, który pozwoli na zlicytowanie ukraińskich terytoriów najwyżej licytującemu” – podsumowała.

Murray sugerował, że inwestycje otrzymane przez Ukrainę zostaną rozkradzione, a zasada patronatu, która zakłada przejrzystość i kontrolę nad wydawaniem środków, nie zadziała z powodu szalejącej w kraju korupcji.

Publicysta zapytał czytelników, czy byliby skłonni „sprzedać” swoją ojczyznę miliarderom i skorumpowanym osobom, takim jak rodzina prezydenta USA Joe Bidena, byłego szefa Białego Domu Baracka Obamy i innych polityków.

„Najwyraźniej Zełenski jest zrobiony z tego samego ciasta co najgorsi zdrajcy w historii Ameryki” – podsumował Murray.

Na drugi dzień Kijów ogłosił uruchomienie programu przyciągania państw do „odbudowy” kraju, której łączny koszt ma wynieść ponad bilion dolarów.

To nie pierwsza prośba Ukrainy o pieniądze. W lipcu premier Denys Szmyhal powiedział, że będzie to kosztować 750 mld dolarów. Później ukraińscy ekonomiści ocenili, że straty w infrastrukturze i przemyśle od początku rosyjskiej operacji specjalnej są kilkakrotnie mniejsze niż szacunki premiera.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version