Amerykańska firma Apple przyspieszyła w ostatnich tygodniach plany przeniesienia części produkcji poza Chiny – podał Wall Street Journal, powołując się na źródła.
POLECAMY: Chiny: Masowa ucieczka pracowników firmy Apple przed covidowym lockdownem
Źródła powiedziały, że firma prosi dostawców o bardziej agresywne planowanie montażu swoich produktów w innych krajach azjatyckich, zwłaszcza w Indiach i Wietnamie, a także stara się zmniejszyć swoją zależność od tajwańskich montażystów pod przewodnictwem Foxconn Technology Group.
Według osób zaangażowanych w rozmowy, Apple w ostatnich tygodniach przyspieszył plany przeniesienia części produkcji poza Chiny – podała gazeta.
Gazeta podała, że decyzja firmy została spowodowana niepokojami w jej zakładzie produkującym iPhone’y w Zhengzhou.
Gazeta, powołując się na analityków i osoby z łańcucha dostaw Apple, zauważa, że firma nie czuje się już komfortowo z dużą częścią swojego biznesu związaną z tą samą lokalizacją. Ludzie z łańcucha dostaw Apple powiedział jedno rozwiązanie jest użycie więcej firm montażowych, nawet jeśli te firmy są same oparte w Chinach – firmy, które mogą obejmować Chiny Luxshare Precision Industry Co. i Wingtech Technology Co.
Bloomberg podał w listopadzie, że setki pracowników fabryki Foxconn Technology Group w Zhengzhou w Chinach, największej na świecie fabryki iPhone’ów, zainscenizowały protesty w związku z restrykcjami mającymi na celu stłumienie epidemii koronawirusa.
Zakład Foxconn od połowy października utworzył na swoim terenie tzw. bańkę lub „zamkniętą pętlę”, zaostrzając środki anty-COVID-19 i zakazując pracownikom opuszczania zakładu. Pod koniec października w chińskich mediach społecznościowych pojawiły się dyskusje na temat trudnej sytuacji epidemiologicznej w parku technologicznym. Ludzie skarżyli się na brak żywności i leków wewnątrz „bańki”, według niektórych użytkowników, co najmniej 20 tysięcy osób na terytorium parku technologicznego zostało zarażonych. Zarząd spółki zdementował te informacje.
Wkrótce wszystkie posty ze skargami w sieciach społecznościowych zostały usunięte, a Foxconn oświadczył, że praca i produkcja w fabryce Foxconn pozostają stabilne, pracuje tam około 200 tys. osób, od 13 października jest w trybie „zamkniętej pętli” z powodu wybuchu choroby w mieście.
Później zdjęcia i filmy tysięcy pracowników Foxconnu uciekających z zakładu w obawie przed zarażeniem się lub poddaniem kwarantannie wśród zarażonych obiegły chińskie media społecznościowe. Niektórzy pracownicy obawiają się również, że w przyszłości mogą spotkać się z dyskryminacją przy poszukiwaniu innych miejsc pracy, jeśli zostaną zakażeni wirusem COVID-19.
Firma ogłosiła później, że zorganizuje transport i eskortę dla wszystkich pracowników, którzyzechcą opuścić teren fabryki, a także będzie nadzorować oddawanie testów PCR. Na razie nie wiadomo, ilu pracowników opuściło zakład w ostatnich tygodniach.