Amerykańska korporacja Meta zagroziła, że przestanie publikować swoje wiadomości, jeśli Kongres USA przyjmie ustawę rozszerzającą możliwość uzgadniania przez publikacje warunków ich zamieszczania na platformach internetowych. Poinformował o tym rzecznik prasowy Meta* Communication Andy Stone.

POLECAMY: Facebook ukarany za naruszenie prywatności

„Jeśli Kongres zatwierdzi ustawę o lekkomyślnym dziennikarstwie jako część ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć usunięcie wiadomości z naszej platformy” – napisał na Twitterze.

Stone zauważył, że korporacja podjęłaby ten krok w miejsce negocjacji z wydawcami, jednocześnie „niesprawiedliwie ignorując” korzyści, jakie media społecznościowe przynoszą samej prasie.

Rzecznik Meta podkreślił, że ustawa tworzy dla wydawców „odpowiednik kartelu” i wymagałaby od jednej prywatnej firmy finansowania innych prywatnych podmiotów, co jest „strasznym precedensem dla całego amerykańskiego biznesu”.

„Wydawcy i nadawcy samodzielnie hostują swoje treści na naszej platformie, ponieważ przynosi im to korzyści. Żadna firma nie powinna być zmuszana do płacenia za treści, których użytkownicy nie chcą oglądać…” – dodał.

Ustawa o konkurencji i ochronie dziennikarstwa, według otwartych danych na portalu Kongresu USA, została wprowadzona jeszcze w marcu 2021 roku, ale w kalendarzu legislacyjnym znalazła się 28 listopada 2022 roku. Zgodnie z tekstem dokumentu, daje on wydawcom treści online możliwość angażowania się w zbiorowe negocjacje z dominującymi na rynku platformami internetowymi w celu omówienia warunków dotyczących treści informacyjnych na nich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version