Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ma m.in. wzmocnić instrumenty ochrony konsumentów

W komunikacie Kancelarii Prezydenta RP poinformowano, że podpisana ustawa (upk) ma na celu implementację zmian w dyrektywie UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta. „Ustawa ma ponadto na celu wzmocnienie instrumentów ochrony konsumentów także w zakresie w tej dyrektywie nieuregulowanym” – wyjaśniono.

Na czym mają polegać owe zmiany? Przede wszystkim mają w większym stopniu chronić konsumentów. Nowela wprowadza zmiany w ustawie o informowaniu o cenach produktów i usług. Skonkretyzowano również sposób uwidaczniania cen w przypadku ich obniżek oraz uwzględniono i doprecyzowano kary na przedsiębiorcę naruszającego przepisy dotyczące uwidaczniania cen.

Wprowadzono też przepisy mające na celu zapewnienie konsumentom większej klarowności w przypadku umów zawieranych on-line, w szczególności za pośrednictwem internetowych platform handlowych. Dostawca internetowej platformy handlowej będzie zobowiązany do m.in. poinformowania konsumenta o podziale obowiązków związanych z umową.

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Dodano również nowy rodzaj wprowadzania klienta w błąd. Nowelizacja przewiduje, że przesyłanie niezamówionej informacji handlowej przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń lub automatycznych systemów wywołujących, bez uprzedniej zgody użytkownika końcowego, stanowić będzie czyn nieuczciwej konkurencji.

„Będzie nim każdy rodzaj wprowadzenia towaru na rynek w co najmniej jednym państwie członkowskim jako identycznego z towarem wprowadzonym na rynki w innych państwach członkowskich, w sytuacji gdy towar ten w sposób istotny będzie różnić się składem lub właściwościami, chyba że przemawiają za tym uzasadnione i obiektywne czynniki” 

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version