Coraz więcej krajów przestrzega przed możliwymi przerwami w dostawach energii elektrycznej. Co robić na wypadek blackoutu?

Polskie władze zapewniają wprawdzie, że blackout nam nie grozi, ale jednocześnie apelują, by dla dobra wydajności systemu energetycznego oszczędzać prąd w godzinach szczytu.

Na stronie pse.pl powstał nawet specjalny pasek, na którym oznaczone są godziny szczytu dla zużycia prądu w Polsce. Według tych wyliczeń w czwartek, 8 grudnia to pomiędzy 15 a 18. Każdego dnia to inna pora.

Polskie Sieci Energetyczne sugerują, by w tych godzinach szczególnie oszczędzać prąd, czyli wyłączać urządzenia, które pozostają w trybie czuwania, odłączać zasilacze i ładowarki oraz wyłączać światła w pomieszczeniach, z których się nie korzysta. Ponadto apeluje się, by odkurzać, prać czy piec w innych godzinach.

Jakie są skutki blackoutu?

Blackout może mieć poważne skutki i stwarzać potencjalnie niebezpieczne sytuacje dla indywidualnego odbiorcy. Pokłosiem odcięcia dostaw prądu są nie tylko niedziałające urządzenia elektryczne, ale również przerwy w dostawie gazu oraz wody.

Brak prądu może unieruchomić instalacje grzewcze i sieci ciepłownicze – co będzie skutkowało przerwą w dostawie gazu. Podobnie rzecz ma się z wodociągami, które również potrzebują energii do sprawnej pracy. Podczas blackoutu nie będzie działać również sygnalizacja świetlna, a także telefonia komórkowa.

By zniwelować negatywne skutki blackoutu i zapewnić sobie maksymalny komfort, gdy nagle prąd, woda i gaz zostaną odcięte – należy się zawczasu odpowiednio przygotować. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne przed jak i podczas blackoutu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jakiś czas temu opublikowało instrukcje, w której radzi, jak przygotować się do ewentualnego blackoutu i jak się zachować, gdy on już nastąpi.

Co RCB uznaje za najważniejsze w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu?

  • Miej przy sobie latarkę, świecę, apteczkę oraz dokumenty, które będą dla Ciebie łatwo dostępne.
  • Wyposaż się w przenośną ładowarkę, z naładowaną baterią, czyli w tzw. powerbank.
  • Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymagają przechowywania i przygotowania przy pomocy urządzeń elektrycznych (np. lodówki lub mikrofalówki).

W przypadku, gdyby rzeczywiście doszło do kilkudniowej przerwie w dostawie prądu, skutki byłyby naprawdę trudne do oszacowania. Brak prądu oznacza nie tylko brak światła w mieszkaniu, ale w dłuższej perspektywie zamknięte sklepy, brak płatności elektronicznych i niemożliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu (a gdyby wszyscy ruszyli do banku po pieniądze, to pieniędzy po prostu zabraknie) czy brak wody w kranie, co sprawi, że nie tylko nie będzie można się umyć, ale nawet… spuścić wody w toalecie. To oczywiście tylko wierzchołek góry problemów wywołanych blackoutem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

3 komentarze

  1. Gudlaje niech was wasz Jahwe chroni, bo jak ruszycie Polaków to nie zdążycie do samolotów. Okupanci.

Napisz Komentarz

Exit mobile version