Rząd chce zlikwidować użytkowanie wieczyste. Firmy zyskają możliwość wykupienia gruntów na własność. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepisy przygotował resort rozwoju i technologii. Użytkownicy wieczyści nieruchomości będą mogli je nabyć w drodze umowy cywilnoprawnej na podstawie wniosku o przekształcenie.

Cena gruntów Skarbu Państwa ma wynieść od 20 do 25-krotności rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, ale nie więcej niż 60 proc. wartości gruntu. W przypadku nieruchomości należących do samorządów ich cena ma wynieść 20-krotność opłaty rocznej, ale nie więcej niż wartość gruntu.

Wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński, wskazał, że obecne przepisy o użytkowaniu wieczystym są przestarzałe.

– Przedsiębiorcy oczekują rozwiązań, które pozwolą im w pełni władać gruntem, na którym gospodarują. W zakresie gruntów Skarbu Państwa dokładnie to ustawowo określimy, a jeśli chodzi o samorządy, to damy im dużą swobodę ustalenia, jak chciałyby swoje grunty przekazywać przedsiębiorcom. Jedna zasada jest taka, że samorządy nie będą mogły wziąć więcej niż wartość rynkowa nieruchomości. Przedsiębiorcy będą mieli rok na zgłoszenie swojego roszczenia. Jeżeli je zgłoszą, to ani Skarb Państw, ani samorządy nie będą mogły odmówić im sprzedaży nieruchomości – mówił wiceminister Piotr Uściński.

Resort chce, aby nowe przepisy weszły w życie od stycznia 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version