MON przewiduje zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Wznowione zatem zostają obowiązkowe ćwiczenia wojskowe zakończone przysięgą. Wezwanie dostanie nawet 200 tys. osób także tych, „które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)”, co zostało opublikowane 5 grudnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Fatalne wieści dla Polaków! 

5 grudnia na stronach rządowych mogliśmy zauważyć informacje, które zmienią życia wielu Polaków. Chodzi o opublikowany projekt rozporządzenia od Ministerstwa Obrony Narodowej. Wynika z niego, że maksymalnie 200 000 Polaków zostanie powołanych na ćwiczenia wojskowe. Jest to katastrofalna wiadomość dla osób sceptycznie do tego nastawionych… 

Z tych 200 tysięcy osób 38 tys. to żołnierze tak zwani rezerwowi lub osoby, które miały już wcześniej stosunek ze służbą wojskową. Co ciekawe 28,6 tys. obywateli zostanie zrekrutowanych w ramach dobrowolnej służby wojskowej. 

Wczoraj całą sytuację skomentował płk Mirosław Bryś Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Co ciekawe, podkreślił również, że liczba powołanych nie różni się praktycznie niczym, patrząc na powołania z 2021 i 2022 roku. 

,,Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej” – przekazał płk Bryś, cytowany przez money.pl

Całe ćwiczenia zakończą się najpóźniej po dwóch tygodniach. W trakcie trwania szkolenia żołnierze zostaną zaznajomieni z nowoczesną techniką wykorzystywaną przez wojsko oraz uzbrojeniem różnych jednostek mundurowych. 

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe 2022. Kto nie zostanie powołany?

Powołani na ćwiczenia mogą zostać wszyscy rezerwiści, którzy na komisji wojskowej otrzymali najwyższą kategorię A, z wyłączeniem osób zwolnionych z pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz:

  • osób prowadzących własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego (w czasie jej trwania),
  • sprawujących urząd posła albo senatora (także w Parlamencie Europejskim) – w czasie trwania kadencji,
  • osób, które pełnią funkcję w organach jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego,
  • osób sprawujących kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej,
  • osób, które odbyły służbę zastępczą lub zostały przeznaczone do tejże.

Kto będzie powołany do wojska w 2023 roku? Mówi o tym projekt rozporządzenia

Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia dotyczącym liczby osób, które mogą zostać wezwane do odbycia czynnej służby wojskowej w 2023 r. przewidziano powołanie:

  • do 200 000 żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych,
  • do 17 128 osób do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
  • do 10 000 żołnierzy rezerwy do pełnienia aktywnej rezerwy,
  • do 28 580 osób do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
  • do 38 000 osób do terytorialnej służby wojskowej. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version