Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło liczbę osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby oraz liczbę osób, które mogą zostać powołane do służby rezerwowej w 2023 r Łącznie wezwań może osiągnąć 250 000. Rezerwiści, o ile nie mają więcej niż 55 lub więcej jeśli nie pełnią podstawowych funkcji Co ciekawe, w latach 2009-2012 nie powołano ani jednego rezerwisty

Zgodnie z art. Zgodnie z art 133 ustawy Prawo o obronie kraju, obowiązującej od kwietnia 2022 r., Rada Ministrów musi określić w drodze rozporządzenia liczbę osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby w danym roku kalendarzowym, a także liczbę osób powołanych. w służbie czynnej. Wchodzi w skład ćwiczeń wojskowych, może służyć w rezerwach. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało właśnie założenia przepisów. Odpowiada za to wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. jak pułkownik. Jednak szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Mirosław Bryś zapewnił w czwartek, że w ćwiczeniach rezerwy weźmie udział minimalna liczba personelu bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego, ale po przekwalifikowaniu i otrzymaniu uprawnień.

Zapytany o dokładną liczbę, odpowiedział trzy tysiące. osoby takie jak lekarze, pielęgniarki, informatycy, menedżerowie. Dodał, że limit wynosi 200 tys Rezerwa niezbędna do ćwiczeń jest faktycznie taka sama jak w przypadku projektu 2022. i 2021.

Sprawdziliśmy. Kwota na pierwsze dwa lata wynosiła rzeczywiście 200 000, a liczba zaciągów była bardzo niska, ponieważ nie było stanowisk dla rezerwy wojskowej. W latach 2009-2012 nie powołano ani jednego rezerwisty Teraz jednak jest inaczej, bo za naszymi wschodnimi granicami toczy się wojna, więc trzeba zrozumieć, jakie są granice i co oznaczają Opisujemy wszystko, co rezerwista wiedzieć powinien.

Mimo, że zasadnicza służba wojskowa została zawieszona w 2010 roku to kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że osoba stająca do kwalifikacji zostanie natychmiast powołana do służby wojskowej. 

Obecnie każda forma służby jest w systemie ochotniczym. 

Kobiety w armii. Kiedy mogą zostać powołane? 

Kwalifikację wojskową, na podstawie której wydawana opinia o przydatności do służby wojskowej przechodzą mężczyźni, ale mogą wziąć w niej udział również kobiety. Wskazuje na to art. 48. na jego podstawie kwalifikacji wojskowej, podlegają kobiety „posiadające umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierających naukę w celu ich uzyskania”

Rozporządzenie określa, że do kwalifikacji wojskowej zostaną wezwane kobiety które kończą studia lub naukę na kierunku:

  • medycznym,
  • weterynaryjnym,
  • pielęgniarskim,
  • psychologicznym,
  • analityki medycznej,
  • ratownictwa medycznego.

Rozporządzenie wskazuje również stanowiska służbowe i funkcje, na które kobiety będą mogły zostać wyznaczone w razie konieczności ich powołania do obligatoryjnych niezawodowych form służby wojskowej (w razie ich wprowadzenia).

Obowiązek obrony ojczyzny – dla kogo

Ustawa o obronie Ojczyzny precyzuje, że „obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku. Obywatel polski będący równocześnie obywatelem innego państwa nie podlega obowiązkowi obrony, jeżeli stale zamieszkuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Do kwalifikacji wojskowej powinni stawić się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia i podlegają temu obowiązkowi do ukończenia 60. roku życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version