Francja uruchomiła w poniedziałek „mechanizm wzajemnej pomocy”, aby podzielić się energią z sąsiednimi krajami w obliczu gwałtownego wzrostu zużycia energii w kraju z powodu chłodniejszej pogody – podał Reuters, powołując się na rzecznika francuskiego operatora sieci energetycznej RTE.

POLECAMY: Macron wezwał Francuzów, aby nie panikowali z powodu przerw w dostawie prądu

„Francuski operator sieci wysokiego napięcia RTE uruchomił w poniedziałek 'mechanizmy wzajemnej pomocy’ z niektórymi sąsiednimi krajami, by mieć do dyspozycji więcej energii elektrycznej w obliczu wyższego niż przewidywano zapotrzebowania” – podały media.

RTE zwróciło się również do swoich partnerów w Wielkiej Brytanii o zmniejszenie o połowę do 600 MW energii elektrycznej eksportowanej do Londynu w godzinach największego zużycia od 9 rano do 10 rano. W tych samych godzinach RTE poprosiła swoich partnerów z Belgii i Włoch o dostarczenie do Francji dodatkowych 300 MW mocy każdy.

Jak wcześniej informował RTE, szczytowy pobór mocy spodziewany jest we Francji w połowie grudnia. Zużycie ma przekroczyć 80 GW, podczas gdy wcześniej utrzymywało się na poziomie nie większym niż 76 GW.

RTE podało w zeszłym tygodniu, że Francja prawdopodobnie doświadczy krótkotrwałych przerw w dostawie prądu na niektórych obszarach w godzinach największego zużycia: od 8.00 do 13.00 i od 18.00 do 20.00. W październiku RTE ostrzegała, że blackoutów tej zimy można będzie uniknąć tylko wtedy, gdy zużycie prądu zmniejszy się o 1%-5%, a w przypadku wyjątkowo mroźnej zimy o 15%.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version