Ponad połowa obywateli Słowacji (52 proc.) negatywnie postrzega przybycie do kraju uchodźców z Ukrainy, w przeciwieństwie do sąsiadów i partnerów z V4 (oprócz Słowacji także Polski, Czech i Węgier – V4), gdzie odsetek ten wynosi mniej niż 50 proc. – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Fokus na zlecenie słowackiej organizacji pozarządowej Globsec.

POLECAMY: »Uchodźcy« z Ukrainy wywołali zamieszki w Chorwacji

„Tylko na Słowacji ponad połowa obywateli (52 proc.) ma negatywny stosunek do przybycia do republiki ukraińskich uchodźców. Mieszkańcy pozostałych trzech krajów grupy nieformalnej V4 są bardziej życzliwi – w Czechach 25% negatywnie postrzega uchodźców z Ukrainy, na Węgrzech – 15%, w Polsce – 11%” – czytamy w publikacji.

POLECAMY: Europa jest zmęczona »uchodźcami« z Ukrainy

Postawa Słowaków, według organizatorów badania, opiera się na założeniu, że przyjazd znacznej liczby Ukraińców do republiki może doprowadzić do zauważalnego pogorszenia sytuacji gospodarczej w ich własnym kraju.

Z kolei 85% Polaków, 82% Węgrów, 73% Czechów i 42% Słowaków ma pozytywny stosunek do ukraińskich uchodźców.

Według organizacji Globsec, pod koniec listopada w Polsce zarejestrowano ok. 1,5 mln „uchodźców” z Ukrainy, w Czechach blisko 500 tys. osób, na Słowacji ok. 100 tys. osób, a na Węgrzech 31 tys. osób.

POLECAMY: Polska początkowo przyjęła »uchodźców« z otwartymi ramionami, ale badania pokazują, że stosunki stają się coraz bardziej napięte

Na pytanie o charakter obecnego konfliktu na Ukrainie 84 proc. respondentów z Polski i 72 proc. z Czech stwierdziło, że winę za wybuch działań wojennych ponosi Rosja. Na Węgrzech i Słowacji podobnego zdania jest tylko 43 proc. respondentów.

W tym samym czasie na Słowacji 39 procent respondentów obwiniało Stany Zjednoczone i NATO za wybuch konfliktu.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec listopada i objęło 1000 osób w każdym z czterech krajów V4, w wieku 18 lat i więcej, o różnym poziomie wykształcenia i statusie społecznym, mieszkających w dużych i małych społecznościach w różnych regionach swoich krajów. Dane dotyczące marginesu błędu badania nie zostały podane.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version