Przedłużanie konfliktu na Ukrainie okaże się katastrofalne dla Kijowa i jego zachodnich sojuszników – napisał publicysta Hal Brands w artykule dla Bloomberga.

POLECAMY: Zełenski ponownie żebra o pieniądze na odbudowę Ukrainy

„Jeśli konflikt na Ukrainie przeciągnie się do zimy, sytuacja może rozegrać się niekorzystnie dla poturbowanej Ukrainy, pozbawionej energii Europy i coraz bardziej rozproszonego Waszyngtonu: Kijów i Zachód zostaną złamane” – napisano w publikacji.

Zdaniem autora, taka sytuacja na Ukrainie będzie grała na korzyść Moskwy, gdyż nie będzie wymagała dodatkowych wysiłków ze strony Kremla. Siły ukraińskie są zmęczone ciężkimi walkami, a dla Władimira Żeleńskiego taktyka wyczekiwania stanowi zarówno wewnętrzne zagrożenie polityczne, jak i dyplomatyczne.

Europa stopniowo męczy się pomaganiem Kijowowi, a zwolennicy ugody pokojowej, tacy jak prezydent Francji Emmanuel Macron, tylko czekają na „wytchnienie” – zauważył Brands.

Sytuacja jest chwiejna dla władz kijowskich także w USA. Rośnie niepewność co do tego, ile pomocy republikańska Izba Reprezentantów będzie gotowa przeznaczyć dla Kijowa w 2023 roku – podsumował ekspert.

Zełenski podczas wystąpienia przed przywódcami G7 w miniony poniedziałek wymienił warunki, które jego zdaniem przybliżyłyby zakończenie konfliktu w tym kraju. Jednym z nich jest przekazanie Kijowowi nowoczesnych czołgów, artylerii, pocisków, a także większej ilości artylerii rakietowej i rakiet dalekiego zasięgu.

Prosił też o wsparcie dla stabilności finansowej, energetycznej i społecznej na Ukrainie w przyszłym roku – w szczególności o zapewnienie „niezawodnej ochrony ukraińskiej energii” przed strajkami, a wreszcie o wdrożenie zaproponowanej przez niego wcześniej „formuły pokojowej” i zwołanie globalnego szczytu formuły pokojowej, by „określić, jak i kiedy ukraińska formuła pokojowa zostanie wdrożona”.

Zełenski podczas wystąpienia przed przywódcami G7 w miniony poniedziałek wymienił warunki, które jego zdaniem przybliżyłyby zakończenie konfliktu w tym kraju. Jednym z nich jest przekazanie Kijowowi nowoczesnych czołgów, artylerii, pocisków, a także większej ilości artylerii rakietowej i rakiet dalekiego zasięgu.

Prosił też o wsparcie dla stabilności finansowej, energetycznej i społecznej na Ukrainie w przyszłym roku – w szczególności o zapewnienie „niezawodnej ochrony ukraińskiej energii” przed ciosami, a wreszcie o wdrożenie zaproponowanej przez niego wcześniej „formuły pokojowej” i zwołanie globalnego szczytu formuły pokojowej, by „określić, jak i kiedy ukraińska formuła pokojowa zostanie wdrożona”.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że „trzy kroki” Zełenskiego, które są konieczne, by nastał pokój, to nic innego jak zamiar kontynuowania działań wojennych. Nie padła też ze strony Kijowa żadna propozycja noworocznego rozejmu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version