Władze Wielkiej Brytanii wpisały antybiotyki skuteczne w leczeniu zakażeń paciorkowcami (grupy A) na listę leków zakazanych do eksportu w związku ze zwiększoną liczbą infekcji i doniesieniami o niedoborach leków – wykazały w czwartek dane opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

POLECAMY: Sky News: Brytyjczycy wzywają do zamknięcia szkół z powodu zakażenia paciorkowcami

Na zaktualizowanej „Liście leków, które nie mogą być wywożone z Wielkiej Brytanii lub zamawiane z wyprzedzeniem” znalazły się amoksycylina i fenoksymetylopenicylina, antybiotyk z grupy penicylin, o których niedoborach informował wcześniej Daily Mail, powołując się na dane z internetowego trackera leków MIMS.

Ponadto do listy dodano azytromycynę, antybiotyk o szerokim spektrum działania, oraz cefaleksynę, która jest aktywna wobec pneumokoków i gronkowców.

Zakaz eksportu i zakupu dużych ilości leków wszedł w życie 14 grudnia i dotyczy leków w każdej dawce i postaci.

Dzień wcześniej brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (CMA) rozpoczął dochodzenie w sprawie skoku cen antybiotyków w związku ze zwiększoną liczbą przypadków zakażeń paciorkowcami (grupy A). Liczba zgonów z powodu zakażenia wśród dzieci w Wielkiej Brytanii sięgnęła 16 przypadków.

Daily Mail poinformował wcześniej, że w Wielkiej Brytanii brakuje antybiotyków, w związku z rosnącymi wskaźnikami zakażeń paciorkowcem grupy A i śmiercią kilkorga dzieci. Przyczyną niedoboru, w szczególności, był wzrost zachorowań sezonowych. Sytuację może pogorszyć także nowe zarządzenie brytyjskiej Agencji Służby Zdrowia (UKHSA), aby lekarze wystawiali receptę, jeśli podejrzewają infekcję paciorkowcową, której początkowe objawy są podobne do zwykłego przeziębienia. Ze swojej strony brytyjska zastępczyni sekretarza zdrowia Maria Caulfield zaprzeczyła, że w kraju brakuje antybiotyków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version