Nadleśnictwo wydało zakaz wstępu do lasów w powiecie lubartowskim (województwo lubelskie) z uwagi na zagrożenia, jakie powoduje zalegający na drzewach śnieg. Za wejście do lasów grozi teraz kara grzywny.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów z dniem 16 grudnia 2022 roku na podstawie art. 26 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach wprowadził ZAKAZ WSTĘPU DO LASÓW uszkodzonych przez okiść i szadź.

Zakaz dotyczy lasów, w których drzewostany są uszkodzone przez szadź i okiść, czyli grubą warstwę śniegu osadzającą się na koronach i gałęziach drzew. Warstwa ta może doprowadzić do łamania gałęzi, co tworzy zagrożenie zdrowia i życia dla osób spacerujących po lesie.

Zakaz wstępu do lasów

„Na skutek łamania się gałęzi i konarów, pod wpływem zlodowaciałego śniegu zalegającego na koronach drzew, istnieje zagrożenie życia lub zdrowia dla osób przebywających w lesie. Zakaz wejścia do lasu nie dotyczy osób wykonujących tam czynności gospodarcze” – możemy przeczytać w komunikacie Lasów Państwowych.

Nieprzestrzeganie zakazu jest wykroczeniem z art.157§ 1 Kodeksu Wykroczeń, za co grozi kara grzywny w wysokości do 500 złotych. Zakaz wstępu obowiązuje do odwołania.

Lasy Państwowe poinformowały, że w tej zimy odnotowano mniej kradzieży choinek niż w ubiegłym roku. Za nielegalny wyrąb drzew w lesie grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5 tys. zł, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Szadź i okiść

Wymienione przez leśniczych zagrożenia, czyli szadź i okiść są związane ze zjawiskami pogodowymi, które w ostatnim tygodniu dały się w naszym kraju we znaki. Szadź to osad lodu, który po pojawieniu się na gałęziach może powodować ich łamanie się.

Z kolei okiść to nadmierna warstwa śniegu na gałęziach. Gruba warstwa pokrywy śnieżnej może łamać gałęzie, a nawet powalać całe drzewa. Leśnicy przestrzegają, że idealne warunki dla powstawania okiści śnieżnej występują wtedy, kiedy mokry i ciężki śnieg opada na już obsypane gałęzie i tworzy kolejne warstwy.

W konsekwencji dochodzi do przeciążenia poszczególnych fragmentów drzewa i trwałego pochylenia drzewa, złamania (śniegołom) lub jego wywrócenie (śniegował). 

sc:interia

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version