W ustawie o dowodach osobistych zastrzeżono, że kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty popełnia wykroczenie. Nie można więc proponować innej osobie pożyczenia jej pieniędzy pod warunkiem, że przekaże nam swój dowód osobisty.

POLECAMY: Czy banki mają prawo do kopiowania dowodów tożsamości klientów?

Leokadia potrzebuje pieniędzy, aby opłacić koszty naprawy samochodu. Problem polega na tym, że w banku nie zgadzają się na zawarcie umowy – Leokadia nie dysponuje stałym dochodem i boryka się ze spłatą kredytów…. Leokadia postanowiła więc pożyczyć pieniądze od sąsiada Dariusza, który w lokalnym środowisku uchodzi za osobę pomysłową i dobrze sytuowaną. Dariusz chętnie zgodził się pożyczyć Leokadii 7 tys. zł na okres 30 dni. Wskazał, że będzie czekał na „zwrot pieniędzy i małego procenciku”. Zastrzegł jednocześnie: „dla własnego komfortu potrzebuję otrzymać w zastaw Pani dowód osobisty”. Leokadia nie jest przekonana, czy to optymalne rozwiązanie. Choć nie korzysta często z dowodu osobistego, ma wrażenie, że to zły pomysł. Czy Leokadia powinna oddać Dariuszowi w zastaw dowód osobisty? Odpowiedź brzmi: Nie.

W ustawie z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych przewidziano, że, kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty popełnia wykroczenie. Sprawca wykroczenia podlega karze ograniczenia wolności lub karze grzywny. Dariusz nie powinien więc domagać się od Leokadii wydania dowodu osobistego. Leokadia powinna natomiast rozważyć, czy powinna zawierać umowę z Dariuszem.

Zwróćmy uwagę na szczególny charakter dowodu osobistego. Z przepisów wynika m.in. to, że dowód osobisty umożliwia jego posiadaczowi:

  • uwierzytelnianie w usługach online za pomocą profilu osobistego;
  • składanie podpisu osobistego;
  • potwierdzanie obecności w określonym czasie i miejscu.

W ustawie o dowodach osobistych zawarto szczególne regulacje odnoszące się do wydania dokumentów, ich wymiany i unieważniania. Dowód osobisty nie może być pozostawiany u innych osób. Pamiętajmy, że zdarzają się przypadki, gdy inna osoba – korzystając z cudzego dowodu osobistego – stara się zawrzeć umowę pożyczkową, licząc na to, że to ona uzyska środki, ale nie będzie ich spłacać. Dowód osobisty wymaga szczególnej ochrony.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version