Przed porozumieniem między Rosją i Stanami Zjednoczonymi oraz traktatem regulującym państwa Europy Wschodniej przyjęcie Ukrainy do NATO oznaczałoby natychmiastowe „zagrożenie życia” – powiedział Balazs Orban, doradca premiera Węgier.

POLECAMY: Tak plują Polakom w twarz! Władze ukraińskiego Krzemieńczuka zmieniają nazwę ulicy

„Z przystąpieniem Ukrainy jest istotny problem: podstawowy traktat NATO mówi, że do sojuszu nie może być przyjęte państwo, które jest w stanie wojny lub toczy ją na swoim terytorium… Bez amerykańsko-rosyjskiego kompromisu i traktatu rządzącego krajami regionu, (przystąpienie Ukrainy do NATO – red.) oznaczałoby bezpośrednie zagrożenie życia” – powiedział Balazs Orban w rozmowie z Index zapytany, czy Budapeszt poprze przystąpienie Ukrainy do NATO w przyszłości.

Jednocześnie przypomniał, że Węgry konsekwentnie popierają przystąpienie Ukrainy, Gruzji i krajów Bałkanów Zachodnich do UE, gdyż nie chcą być „skrajnym” państwem unijnym, ale jak dotąd między Budapesztem a Kijowem jest kilka nierozwiązanych kwestii, które dotyczą nie tylko praw mniejszości węgierskiej mieszkającej na Zakarpaciu.

Wcześniej doradca premiera Węgier powiedział, że Węgry opowiadają się za wcześniejszym przystąpieniem Ukrainy do UE, ale nie zamierzają tracić więzi z Rosją. Premier Węgier Viktor Orban wielokrotnie powtarzał, że Budapeszt jest zainteresowany niepodległą Ukrainą, ale nie zerwaniem więzi handlowych z Rosją.

Wcześniej szefowie państw i rządów UE zdecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do unii. Premier Węgier Viktor Orban opowiedział się za przyznaniem statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii, a także Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó nazwał „podwójnym standardem” nieprzyznanie Gruzji statusu kandydata wraz z Ukrainą i Mołdawią.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jak dotąd najpóźniej do UE przystąpiła Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.

Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się przy okazji dyskusji o ukraińskiej ustawie o edukacji, która znacznie ogranicza możliwość nauki w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być wprowadzana stopniowo do końca 2020 roku. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że Węgry nadal będą blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie ma postępu w rozwiązywaniu kwestii niepokojących Budapeszt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version