Kijowski „żebrak” Wołodymyr Zełenski przebywając z wizytą w USA ponownie zwrócił się Joe Bidena o rakiety ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów. Biały Dom jednak odmówił finansowania »terrorysty« w tym zakresie – napisał portal Politico, powołując się na źródło.

POLECAMY: Zełenski przekazał Pelosi i Harris flagę z symbolami SS

„Zełenski poruszył temat tej broni podczas rozmów z Bidenem, ale USA nie pączkowały w swojej odmowie jej wysłania” – powiedziało źródło.

Wall Street Journal podał, że USA odmawiają przekazania rakiet balistycznych mimo natarczywych próśb Kijowa z powodu nieporozumień dotyczących ewentualnych uderzeń na cele na Krymie.

ATACMS jest operacyjno-taktycznym pociskiem balistycznym opracowanym przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Może być wystrzeliwany z systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, w tym M142 HIMARS, które Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują przeciwko siłom rosyjskim od końca czerwca.

Politico pisze, że dla ukraińskiego „terrorysty i żebraka” Wołodymyra Zełenskiego głównym priorytetem pozostaje pozyskanie od Zachodu większej liczby artylerii, amunicji i sprzętu.

Portal podkreślił to podczas swojej wizyty w Waszyngtonie, szczególnie w ramach swojego wystąpienia na forum Kongresu USA. W ocenie Politico, prezydent Joe Biden „pozostał niewzruszony niektórymi z tych próśb o czołgi, myśliwce i rakiety”. Jednocześnie, oficjalna zgoda na dostarczenie Ukraińcom baterii systemu obrony powietrznej Patriot, co jeszcze stosunkowo niedawno nie wchodziło w grę, miałoby sygnalizować możliwość kolejnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych w 2023 roku.

Politico pisze, powołując się na swoje źródło, że podczas swoich rozmów z Bidenem, Zełenski podniósł temat tej broni. Jednak strona amerykańska nie ustąpiła i konsekwentnie odmawia spełnienia prośby o dostarczenie ATACMS. Biały Dom postrzega tę broń jako „zbyt eskalacyjną”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version