1 stycznia Chorwacja oficjalnie weszła do strefy Schengen swobodnego podróżowania i dołączyła do strefy użytkowania jednostki płatniczej euro.

Tak więc w tę niedzielę Chorwacja stała się 20. krajem UE, który będzie używał euro jako wspólnej jednostki płatniczej. Chorwacka waluta narodowa kuna będzie stopniowo zastępowana przez euro po stałym kursie 1 euro za 7,53450 kun, proces wymiany potrwa dwa tygodnie. 

Oznacza to, że przy dokonywaniu płatności w walucie krajowej mieszkańcy i goście Chorwacji otrzymają saldo w euro. Podwójne ceny w walucie krajowej i euro są podawane w Chorwacji od 5 września 2022 r. i będą podawane dla wszystkich towarów do 31 grudnia 2023 r.

Jednocześnie kuna będzie stopniowo wycofywana z obiegu. Banknoty waluty krajowej można wymieniać na euro bez dodatkowych opłat w instytucjach finansowych i urzędach pocztowych kraju do 30 czerwca 2023 r. 

Banki komercyjne będą przeprowadzać taką wymianę do 31 grudnia 2023 roku za określoną prowizję, która będzie pobierana podczas takich operacji od 1 lipca 2023 roku. Narodowy Bank Chorwacji będzie swobodnie wymieniał kuny na euro bez żadnych opłat do 31 grudnia 2025 r.

Ponadto od tej niedzieli obywatele podróżujący do lub z Chorwacji mogą podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych. Wraz z wejściem Chorwacji strefa Schengen obejmie 20 państw członkowskich UE z populacją ponad 347 milionów obywateli.

Strefa Schengen powstała w 1985 roku, kiedy obejmowała 5 krajów – Francję, Niemcy, Belgię, Holandię i Luksemburg. Chorwacja złożyła wniosek o przystąpienie do strefy Schengen w 2013 roku, zaraz po przystąpieniu do UE. Jego wejście było ósmym przypadkiem rozszerzenia strefy Schengen od czasu jej powstania i pierwszym takim przypadkiem od 11 lat.

Jak poinformował Ukrinform, Komisja Europejska stwierdziła, że ​​przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen i do strefy euro to wielkie historyczne i symboliczne osiągnięcie zarówno dla samego kraju, jak i dla całej UE. Komisja Europejska cały czas wspierała Chorwację w spełnieniu warunków niezbędnych do takiego kroku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version