Minister regulacji antymonopolowej i handlu Białorusi Alieksiej Bogdanow powiedział, że Mińsk z powodzeniem zastąpił zachodnie towary w ramach embarga na żywność, a noworoczny stół w kraju może prawie w całości składać się z białoruskich produktów.
POLECAMY: Łukaszenka nagrał film: „Najważniejsze, żeby Duda i Morawiecki nie zamarzli”
1 stycznia 2022 roku Białoruś wprowadziła półroczne embargo na żywność dla szerokiej gamy produktów z kilku państw zachodnich, które wcześniej nałożyły sankcje na Mińsk. W szczególności dotyczy to towarów pochodzących z UE, a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Zjednoczonego Królestwa, Czarnogóry i Szwajcarii. Początkowo lista produktów zakazanych do wwozu i sprzedaży na Białorusi obejmowała żywe świnie, mięso bydlęce, wieprzowinę, kiełbasy, produkty uboczne, wyroby cukiernicze, mleko, orzechy i owoce – w sumie ponad 20 grup towarów. Przewidziano jednak szereg wyłączeń i wyjątków. Następnie lista towarów objętych embargiem została nieznacznie skorygowana, niektóre pozycje zostały z niej usunięte, a w czerwcu embargo zostało przedłużone do końca 2022 roku.
POLECAMY: Ukraina ostrzelała Białoruś. Komisarz wojskowy: Incydent jak w Przewodowie
„Z powodzeniem zastąpiliśmy towary, które były objęte embargiem. Są dżemony i sery ze szlachetną pleśnią, ceny są dwa razy niższe niż importowane” – powiedział Bogdanow w rozmowie z kanałem telewizyjnym Białoruś 1.
Stwierdził, że w ciągu ostatniego roku asortyment w białoruskich sklepach nie zmniejszył się, a nawet powiększył. „Nasi krytycy byli pełni siebie, próbując udowodnić, że Białoruś będzie miała duże problemy” – zauważył minister.
Bogdanow dodał, że Białorusini będą mieli zapewnione warzywa do następnego sezonu – kraj zwiększył ilość warzyw w funduszach stabilizacyjnych o 29 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
„Oszacowaliśmy, najprawdopodobniej stół (noworoczny) jest w 99,9% białoruski” – oświadczył minister odpowiadając na pytanie, czy stół noworoczny może być ułożony tylko z produktów produkcji białoruskiej.