Z pewnością ta wiadomość nie bezie cieszyła wieku kredytobiorców, którzy cieszyli się z wydanego przez SO w Katowicach postanowienia o zawieszeniu na czas procesu spłaty WIBORU.

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że raty kredytów mocno uderzają po kieszeni klientów banków, co wzmaga presję na poszukiwanie sposobów na ograniczenie zobowiązań. Niedawno w kredytobiorców wstąpiła nadzieja w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Katowicach, który zdecydował, że do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank został pozbawiony prawa doliczania WIBOR-u do raty kredytowej. W rezultacie rata kapitałowo-odsetkowa obniżyła się o około 5 000 zł. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w artykule pt.: Katowicki Sąd zawiesił WIBOR, rata kredytu spadła o 5 tys. zł

Radość klientki jednak okazała się przedwczesna. Bank BNP Paribas złożył zażalenie. Zabezpieczenie powództwa, przyznane przez katowicki przez sąd klientce spłacającej kredyt oparty na stawce WIBOR, zostało uchylone, czyli musi ona spłacać raty we wcześniejszej wysokości.

Sąd Okręgowy w Katowicach w zażaleniu poziomym uwzględnił zażalenie banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie kredytu w złotych + WIBOR i uchylił postanowienie o zawieszeniu spłaty WIBORU. Warto w tym miejscu dodać, że postanowienie w sprawie zabezpieczenia nie przesądza jednak o ostatecznym wyniku postępowania sądowego.

W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej i szeroko komentowanych medialnie informacji o postanowieniu Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 3.11.2022 r. zabezpieczającym roszczenia kredytobiorcy, który posiada kredyt w PLN oparty o wskaźnik referencyjny WIBOR, pragniemy poinformować, że w wyniku zażalenia złożonego przez pozwany bank, Sąd Okręgowy w Katowicach postanowieniem z dnia 22.12.2022 r. zmienił zaskarżone postanowienie” – czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich.

Sąd zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że oddalił wniosek powodów o zabezpieczenie roszczenia, podano

Powyższe oznacza, że postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia nie istnieje w obrocie prawnym i nie wywiera skutków. W związku z tym kredytobiorcy zobowiązani są do dokonywania dalszej spłaty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli z uwzględnieniem kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR w racie kredytu” – skomentował wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

WIBOR zgodnie z przepisami nie powinien być w żaden sposób kwestionowany, o czym mówiły w swoich stanowiskach Komisja Nadzoru Finansowego i Komitet Stabilności Finansowej” – dodał.

O co chodzi z WIBOR-em?

WIBOR stanowi, obok marży, najistotniejszy składnik oprocentowania kredytów oraz niektórych pożyczek udzielanych przez banki na rynku usług finansowych. W teorii ma on refinansować bankom koszty pozyskania środków finansowych, które następnie są udostępniane klientom banku jako pożyczka bądź kredyt.

Z założenia WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom komercyjnym, to wysokość tej stopy jest jedynie deklaracyjna – na polskim rynku bankowym banki komercyjne nie dokonywały realnego, wzajemnego pozyskiwania środków od innych banków komercyjnych. Od początku jego istnienia wysokość wskaźnika WIBOR opierała się na nieweryfikowalnej fikcji, banki bowiem zamiast dokonywać realnych transakcji, jedynie deklarowały „po ile byłyby w stanie pożyczyć sobie pieniądze”, lecz nigdy nie czyniły tego faktycznie.

Problemem też jest brak należytego informowania kredytobiorców o tym, że całe ryzyko związane z ewentualną zmianą wysokości oprocentowania zostaje przeniesione jest na nich, zaś bank nie partycypuje w tym ryzyku. Banki powinny też przedstawiać dane historyczne dotyczące wysokości stawki WIBOR i symulacje zakładające nagły wzrost tej stawki oraz wpływ tego wzrostu na zobowiązanie kredytobiorcy. Umożliwiłoby to unaocznienie kredytobiorcy, w jaki sposób zmiana ta wpłynie na koszt kredytu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version