W niektórych przypadkach można skutecznie domagać się unieważnienia małżeństwa z powodu zaistnienia bezprawnej groźby. O unieważnieniu małżeństwa mowa w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Kasia i Bartosz są studentami. Są parą od trzech lat. Mieszkają razem w kawalerce, którą Kasia otrzymała od swojego ojca – Waldemara, przedsiębiorcy z ugruntowaną pozycją w lokalnej społeczności. Para chętnie spędza czas na zagranicznych wojażach, za które niezmiennie płaci ojciec Kasi. Partnerzy nie planują formalizacji ich relacji. To jednak nie podoba się Waldemarowi, który uważa, że „młodzi powinni się ustatkować”.

Pewnego dnia Waldemar spotkał się z Bartoszem i zagroził: „jeśli nie będzie ślubu, to koniec prezentów”. Bartosz przestraszył się słów Waldemara. Student obawia się tego, że nie otrzyma już środków na wyjazdy do Mediolanu i Chicago; nie spędzi kolejnych wakacji w tropikach. Wie, że nie stać go na żadne ekskluzywne wycieczki, do których już przywykł. Bartosz postanowił oświadczyć się Kasi. Miesiąc po ślubie doszedł jednak do wniosku, że jest nieszczęśliwy. Jako zagorzały przeciwnik rozwodów Bartosz chciałby unieważnić małżeństwo. Czy może powołać się na złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński pod wpływem bezprawnej groźby?

Odpowiedź na postawione pytanie jest negatywna. W świetle z art. 15(1) par. 1 pkt 3 k.r.o. małżeństwo może być unieważnione, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 par. 2 zostało złożone pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste.

W k.r.o. przeczytamy, że unieważnienia małżeństwa może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą. Nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą – a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa.

Z przepisu art. 15(1) par. 1 pkt 3 k.r.o. wynika jednoznacznie, że nie w każdym przypadku małżonkowie mogą domagać się unieważnienia małżeństwa, nawet jeśli uważają, że zostali zmuszeni do sformalizowania związku – przed ślubem jeden z nich został nakłoniony do podjęcia takiej decyzji. Kluczowe jest to, że składający oświadczenie Bartosz nie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste. Okoliczność tego rodzaju, że Waldemar nie będzie sponsorował wakacji zagranicznych nie może być uznana za taki przypadek. Sytuacja byłaby natomiast zgoła odmienna, gdyby Waldemar zagroził, że „jeśli nie będzie ślubu, to zrobię Ci krzywdę”. Zwróćmy uwagę, że w przepisie mowa o niebezpieczeństwie osobistym, które jest poważne. Bartosz nie może zatem skutecznie domagać się unieważnienia małżeństwa.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version